Паушалцима фриленсерима од Нове године прети скок дажбина 


Danas razvedravanje i prestanak padavina              Todoroviću uručeno prestižno priznanje najboljjeg gradonačelnika u Srbiji, Vučiću specijalna nagrada !              Todorović: Nagrada je obaveza da radimo još bolje             

 
Паушалцима фриленсерима од Нове године прети скок дажбина
Trenutno na sajtu: 464       |       Podeli:
04.10.2022 | 0 коментар(а)



Уредба која је гарантовала паушалцима да се порези и доприноси неће повећавати за више од 10 одсто годишње истиче крајем ове године.

НАЛЕД и Дигитална заједница покренули су иницијативу да се ова заштита продужи за још неколико година.
Душан Васиљевић из НАЛЕД-а оценио је гостујући на РТС-у да би с обзиром на инфлацију било прихватљиво да се намети повећају за стопу инфлације плус 10 одсто, али не више од тога.

„У уредби постоји формула према којој се одређује колико која делтаност плаћа порез и доприноси. Укидањем уредбе, неки паушалци би имали скок обавеза два, а неки пет пута. То би значило да су намети око 60.000-70.000 динара годишње.

У овим околностима, неки би морали да затворе радње, а то ије добро ни за њих, ни за њихове породице, а ни за друштво“, рекао је Васиљевић.
Иницијатива ове две организације има за циљ и промену начина обрачуна паушалног оптерећења за две доминантне делатности међу лицима која послују преко интернета.

Орема истраживању Дигиталне заједнице само две делатности на интеренту, виртуелни асистенти и учење језика броје 39.000 радника.

„Око 27.000 наставника страних језика и око 12.000 виртуелних асистената је потпуно ван система. Они не упаћују порезе и доприносе, немају никакву заштиту од система, здравствену, пензиону, не могу да добију кредит… Важно је само да нађемо прихватљиву меру ооорезивања. Применом тренутне формуле они би имали обавезе око 60.000 динара месечно. Просечна зарада наставника језика износи око 80.000 динара, а више од 70 одсто асистената зарађује око 70.000 динара месечно. Неисплативо је да од тога плаћају 50.000-60.000 динара за порез и доприносе.

То посебно важи за оне који раде у великим градовима као што су Београд или Нови Сад, пошто је већи порез него у неразвијеним подручјима“, истакао је Васиљевић.

Према његовим речима аКо бисмо имали прихватљив износ пореза, рецимо на зараду од 70.000 динара, да се плаћа 25.000 динара за порезе и доприносе, најмање две трећине оних у сивој зони би се регистровало за паушални начин опорезивања.

„То би значило 600 милиона динара годишњих прихода за државу“,заључио је Васиљевић.

ГЗС/Данас




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.339.909 посета
Тренутно на сајту: 465 посетилац(a)