Нове казне у српским школама, ступио на снагу друштвено корисни рад 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Нове казне у српским школама, ступио на снагу друштвено корисни рад
Trenutno na sajtu: 532       |       Podeli:
12.09.2018 | 0 коментар(а)



Ученици који у школу донесу алкохол, дрогу, туку другу децу, уништавају школску имовину или допишу оцену у дневник,

упоредо са изрицањем васпитне мере мораће и на друштвено-користан рад.

То је предвиђено Законом о основама система образовања и васпитања, а које активности ће ученик обављати ближе је дефинисано Правилником о друштвено-корисном раду Министарства просвете, који 15. септембра ступа на снагу.

У Министарству просвете кажу да је циљ да се развије свест код ученика о последицама сопственог понашања, а не да се неко кажњава. Правилник, како кажу, прописује активности које могу да се одреде уз одговарајућу меру, али оне нису саме по себи санкција.

За лакше преступе, као што су непримерено одевање, прљање учионице или уништавање школског прибора друга, ученику се може одредити да чисти учионицу, библиотеку, продужени боравак, трпезарије, свечане сале, да обавља административне пуслове.

За теже преступе, као што су насиље у школи, вређање наставника, пушење, дрога и алкохол у школи или дописивање оцена у дневник, ученик ће, упоредо са изрицањем васпитне мере, морати да помаже домару, да чисти снег, лишће, фарба ограду у школском дворишту или помаже у организовању одређених трибина.

Ученик који претуче вршњака мораће да помогне повређеном другу, уколико му он дозволи, да му носи торбу и заједно са њим ради домаће задатке.

Друштвено-користан рад трајаће од 15 до 45 минута дневно, а у рад ће бити укључени и родитељи ученика.

Уколико ученик одбије да учествује у друштвено-корисном, односно хуманитарном раду, у Министарству просвете кажу да ће родитељ сносити одговорност у складу са Законом о основама система образовања и васпитања. Законом је предвиђено да школа поднесе захтев за покретање прекршајног поступка, односно кривичну пријаву ради утврђивања одговорности родитеља.

Ангажовање ученика ће се узимати у обзир и приликом утврђивања оцене из владања.

ГЗС / Танјуг




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.779.660 посета
Тренутно на сајту: 533 посетилац(a)