Тачно се зна шта ко ради на свакој њиви у Србији: Постоји 4.913 снимака, а казне су драконске 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Тачно се зна шта ко ради на свакој њиви у Србији: Постоји 4.913 снимака, а казне су драконске
Trenutno na sajtu: 346       |       Podeli:
27.10.2019 | 0 коментар(а)



Њиве које горе, честа су слика ових дана широм Србије, а спаљивање стрништа однело је

недавно још једну жртву. Осим што је опасно, спаљивање стрништа је изузетно штетно за само земљиште. Овакве третирање земљишта дугорочно повећава трошкове производње зато што осиромашује земљиште.

Држава је овог пута решила да се обрачуна са неодговорним фармерима - сателити су све снимили. Како су потврдили из ресорног министарства за Телеграф Бизнис, тачно се зна шта се ради на свакој њиви у Србији.

Наиме, на основу сателитских снимака Европске сателитска агенције поуздано зна на којим парцелама је у минулом периоду паљено стрниште.

Доносимо вам ексклузивне детаље колико тачно парцела је већ снимљено, колике ће бити казне за пољопривреднике, као и фотографију једног запаљеног стрништа.

О каквим снимцима је заправо реч?

- Сентинел-2 је мисија за посматрање Земље из програма ЕУ Цоперницус која систематски добија оптичке снимке високе просторне резолуције (10 м до 60 м) изнад копна и приобалних вода. Мисија је констелација два сателита (Сентинел-2А и Сентинел-2Б) и подржава широк спектар услуга и апликација између којих су и пољопривредна праћења. Коришћењем алата за детекцију спаљивања сетвених остатака, као и валидацијом добијених података на терену, могуће је детектовати појаву спаљивања сетвених остатака - рекли су за Телеграф Бизнис из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Снимљено скоро 5.000 парцела само у Војводини

Подаци који су до сада достављени Управи за пољопривредно земљиште почев од краја августа 2019. године, а који се односе на територију Војводине послати су на даљу проверу и поступање јединицама локалних самоуправа.

На територији Војводине укупан број парцела на којима је детектовано спаљивање жетвених остатака је 4.913, рекли су нам у Министарству.

Такође, и нови периодични извештаји који Управи буду достављени у току јесени биће прослеђени у најкраћем року јединицама локалних самоуправа на даљу надлежност.
Драконске казне за ратаре, а губе и право на помоћ

Како су нам објаснили, циљ овог пројекта је идентификација и санкционисање лица која пале жетвене остатке на пољопривредном земљишту у државној својини на подручју Аутономне покрајине Војводине, а целокупан поступак представља помоћ Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде јединицама локалне самоуправе у обављању послова који су јединицама локалне самоуправе поверени Законом о пољопривредном земљишту.

- Ова акција између осталог има за циљ и идентификацију подручја општина и градова на којима је најзаступљеније спаљивање жетвених остатака, како би јединице локалне самоуправе могле превентивно да делују, односно да предузму све мере из делокруга свог рада у циљу заштите од спаљивања жетвених остатака - кажу у Министарству.

Открили су нам и да је на основу Закона о пољопривредном земљишту прописано да ће се новчаном казном од 100.000 до 1.000.000 динара казнити за прекршај привредно друштво, односно предузеће или друго правно лице ако, између осталог спаљује органске остатке после жетве или причини пољску штету, односно новчаном казном од 5.000 до 50.000 динара казниће се за прекршај одговорно лице у привредном друштву, односно предузећу или другом правном лицу, као и власник, односно корисник пољопривредног земљишта-физичко лице.
Такође, лицима која су идентификована у вршењу спаљивања сетвених остатака одређује се пасиван статус газдинства, што за последицу има и немогућност коришћења подстицаја за време трајања пасивног статуса.

ГЗС/ Телеграф.рс




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


snimak parcela kazna

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.461.241 посета
Тренутно на сајту: 346 посетилац(a)