Моравица десетковала овогодишњи род малине у Ариљу 



 
Моравица десетковала овогодишњи род малине у Ариљу
Trenutno na sajtu: 637       |       Podeli:
29.06.2020 | 0 коментар(а)



Ариље – Поплаве су опустошиле малињаке у престоницама црвеног злата, а према првим проценама у Ариљу је уништено око 60 одсто засада.
Фото: РИНА

У воћњацима вода је и даље скоро до колена, али ни то није спречило вредне малинаре да обују гумене чизме и оберу оно што могу.

„Два брања смо имали до сад, квалитет је био изузетан, а шта ће сада бити после оволике кише и воде, то нико не зна. По свему судећи ове временске непогоде обраће малине пре нас. Ми не одустајемо, у врсти смо и по овим тешким условима, да спасимо колико можемо“, изјавио је за РИНУ, Љубиша Иличић, из ариљског села Рашкова Бара.

Већина воћара своје засаде осигурала је од града, али не и од поплава, јер оне нису  честа појава у овом брдовитом крају Србије.

„За својих 67 година, ја ово нисам доживео, овакве поплаве. Било је ту града, јаких мразева, па чак и снега, али оваква водена стихија до сада није опустошила малињаке. Набујала Моравицa однела је тоне најквалитетније српске малине“, рекао је воћар Александар Николић.

Кише које су протеклих дана падале у главним малинарским производним подручјима додатно су оштетиле стање у засадима, а у зависности од трајања поплавног таласа сигурно ће доћи до појаве болести и штеточина.

“Са престанком падавина и преласком на сушни период доћи ће до интензивније појаве сушења у родним засадима. Оно што произвођачи морају да знају је да у таквим ситуацијама постоје средства и препарати који се могу користити за поправљање иначе лошег стања у малињацима, не смеју посезати за недозвољеним препаратима без обзира на смањен род и принос који се очекује ове године”, нагласио је Лепосавић.

Према његовим речима земље које су наши традиционални купци вршиће интензивне контроле малине и купине али и другог воћа произведеног у Србији.

 “Најлошије стање је у равничарским пределима западне Србије, док је у вишим пределима и нагнутим теренима, који се препоручују за производњу малине, штете и нису толико велике”, оценио је др Лепосавић.

Он  је истакао да би произвођачи осим примене дозвољених средстaва и препарата, требало да приступе одводњавању и омогућавању дотока ваздуха у зону кореновог система, преноси агенција РИНА.

РИНА (ГЗС)




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


maline Arilje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.156.141 посета
Тренутно на сајту: 637 посетилац(a)