Тунел Сврачково мучи градитеље 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Тунел Сврачково мучи градитеље
Trenutno na sajtu: 439       |       Podeli:
21.06.2017 | 0 коментар(а)



Сврачково код Ариља – Директор „Рзава”, инжењер Владимир Петровић, известио је Пословни одбор овог јавног предузећа

о току радова на градњи бране и акумулације „Ариље – профил Сврачково” између 11. маја и 6. јуна, оценивши да „извођач није у стању да испоштује уговорене обавезе и рокове”. Додао је:

– Потребно је да Пословни одбор захтева хитан састанак са надлежнима из Министарства пољопривреде – Републичке дирекције за воде, у присуству извођача, ради предузимања даљих корака.

Тако се, још једном, документује да новац у Србији није главни проблем. Дирекција је извођачима, само за ову годину, припремила 368,5 милиона динара, али неимари – „Хидротехника – Хидроенергетика” а. д. из Београда, после сваке контроле све више касне. То је српски феномен: кад влада није имала пара за радове није било ни проблема, а кад је новац обезбеђен невоља на претек.

Ево шта се овог пролећа, посматрано из стручног угла, збивало на, мерено финансијама, највећем градилишту западне Србије. Јер, радови на Великом Рзаву, одакле ће се водом снабдевати Чачак и четири околне општине, уговорени су на 52,2 милиона евра (са ПДВ-ом 61,7).

Извођач је овогодишње градилиште отворио 15. фебруара кад и пратеће радничко насеље, са струјом и пијаћом и одводном водом. Сви повезујући путеви оспособљени су, а радови на опточном тунелу (најскупљи део бране) настављени ископом и осигурањем примарном облогом. На заседању УО „Рзава”, крајем маја, директор је предочио да су у претходним седмицама градитељи споро напредовали, јер извођач није обезбедио одговарајуће машине и опрему. У опточном тунелу је после одрона на 17. метру прво урађено осигурање анкерима, прсканим бетоном, мрежом и ременатама са челичним талпама, без даљих ископа.

Извођач је после тога доставио предлог стабилизације ископа и осигурања одрона, допуњен према примедбама пројектанта. Даљи рад на опточном тунелу је настављен у две смене ископом и осигурањем до 23. метра, а извођачу је наложено да уради такву организацију да радове у другој (ноћној) смени прилагоди условима рада и највећој могућој заштити радника и објекта.

Извођач је 4. априла доставио предлог технологије извођења радова на ископу прве фазе тунела на коју је пројектант 6. априла дао сагласност уз извесне ограде и предлоге. Извођач је 13. априла доставио предлог технологије извођења радова од 20. до 56. метра. Пошто је пројектант раније дао начелну сагласност, извођачу је дозвољено да примењује предложену технологију ископа уз његову (извођачеву) потпуну одговорност за безбедност радника и стабилност објеката, али тако да одмах уграђује радијалне анкере након обезбеђења ископа.

Пословни одбор ЈП „Рзав” је 4. маја захтевао од извођача да у наредном месецу смањи заостатак који је тог датума износио 21 дан на уградњи сидара и 17 дана на радовима у тунелу. И, то је саопштено на заједничком састанку свих учесника у изградњи, одржаном 11. маја у просторијама насеља градилишта.

Стручни надзор – Институт за водоснабдевање „Јарослав Черни” – у недељним извештајима о стању радова у априлу обавестио је ЈП „Рзав” да се радови на бушењу и уградњи геотехничких сидара на клизишту изнад градилишта и даље одвијају веома споро и са великим закашњењем. Посао на тунелу такође, али има побољшања.

На заједничком састанку одржаном 6. јуна, инжењери стручног надзора известили су све учеснике у изградњи да кашњење на позицији уградње и испитивања геотехничких сидара тога дана износи 37 дана, а кашњење на радовима у опточном тунелу 32 дана. Планирани ископи опточног тунела са низводне стране (пројектованог на укупно 249 метара куда ће тећи река док се подиже брана), уместо 1. јула почеће 7. августа.

Из тога се закључује да је извођач од 11. маја до 6. јуна повећао кашњење на уградњи сидара за 16 дана, док се на радовима у тунелу кашњење увећало 15 дана.

Основни уговор за градњу, иначе, потписан је децембра 2011, налог за почетак радова добијен априла 2012, а за извођача изабрана „Хидротехника – Хидроенергетика” са бројним домаћим подизвођачима, као једини понуђач. Главни финансијер посла је Републичка дирекција за воде (91,05 одсто) а рок за завршетак 60 месеци.

Међутим, већ септембра 2012. искрсли су проблеми јер је Дирекција остала без новца за ове намене, због измена државног буџета. Исто се понавља од 2013. до 2015. с тим што су радови у 2012. и 2013. били обустављани. Укупна досадашња улагања у овај пројекат, од 2010. до 2016. износе 15,1 милион евра.

Јуче ујутро, градитељи су били на 38. метру опточног тунела. Разговарали смо са некима од инжењера који воде овај посао и они мисле да ће то боље ићи у наредним данима. Због повољнијег геолошког састава очекује се прелазак на уградњу једноставније подграде. То значи бржи напредак кроз тунел. Рецимо, 70 центиметара дневно, уместо досадашњих 40 или 50. Али, све време мора се, изнад свега, водити рачуна о безбедности радника. Инжењери веле да поједине, савремене машине за ову врсту радова, коштају милион евра, али то могу да набаве само велика светска градилишта.

Извор: Политика, Гвозден Оташевић




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.801.634 посета
Тренутно на сајту: 439 посетилац(a)