Заштита нематеријалног културног наслеђа кроз пројекат „Мост међу културама” 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Заштита нематеријалног културног наслеђа кроз пројекат „Мост међу културама”
Trenutno na sajtu: 316       |       Podeli:
09.09.2019 | 0 коментар(а)



Прибој – У Прибоју данас је одржана прва конференција којом је најављен почетак пројекта Инклузивна заштита материјалног
Координатор пројекта Мирсад Дуран, фото: ГЗС

наслеђа Мост међу културама, који реализује Удружење Нова визија из Пријепоља у партнерству са женском иницијативом из Прибоја. Пројекат ће трајати 12 месеци и реализоваће се у шест општина Пријепоље, Прибој, Нова Варош, Сјеница, Нови Пазар и Тутин, а његова укупна вредност је 3.385.730,00 динара.

„Пројекат „Мост међу културама” финансира ЕУ у партнерству са Владом РС преко програма ЕУПРО и на њему ће сарађивати библиотека „Доситеј Обрадовић” Нови Пазар, Центар за културу Сјеница и Народна библиотека Ејуp Мушовић из Тутина”, рекао је координатор пројекта Мирсад Дуран.

Према његовим речима општи и главни циљ пројекта је афирмација интеркултурализма у заштити и промоцији нематеријалног наслеђа, а да су, како је навео, циљна група представници локалних самоуправа, институција културе, образовних институција, цивилног сектора, представници Бошњачког националног већа, медија и истакнути појединци.

„Ми смо формирали стручан тим који се бави заштитом нематеријалног културног наслеђа и који је представник институција које имају за циљ упис у регистар на националном нивоу. Тако да су ту проф. Милош Миленковић катедра за етнологију Филозовског факултета у Београду, проф. Данијел Синан са Филозовског факултета у Београду, Снежана Ашанин етнолог и регионални координатор за заштиту нематеријалног културног наслеђа, представници нове визије Женске иницијативе Прибој и Елијас Реброња директор библиотеке „Доситеј Обрадовић” Нови Пазар”, рекао је Дуран додајући да је њихова жеља да се нематеријална културна баштина презентује како у региону тако и шире.

„Србија је доста урадила по питању презентације културне баштине задњих неколико година. Формирана је национална мрежа за заштиту нематеријалног културног наслеђа и као резултат мреже заштите, припремљена је и формирана листа која за сада има 34 елемента, а само су два из нашег краја, то су „Песма из вика” и пазарске мантије. Сматрамо да нешто што је традиција и обичај овог краја треба да буде много значајније присутно и мислимо да имамо шта да понудимо и мислимо да ћемо овим пројектом постићи да број тих елемената нематеријалног културног наслеђа буде значајно већи”, закључио је Дуран.

 

Глас западне Србије

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.815.418 посета
Тренутно на сајту: 317 посетилац(a)