Манастир Милешева дом једне од најлепших фресака хришћанства 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Манастир Милешева дом једне од најлепших фресака хришћанства
Trenutno na sajtu: 381       |       Podeli:
28.12.2022 | 2 коментар(а)



Пријепоље – Манастир Милешева налази се на само шест километара од Пријепоља на реци Милешевци, урађен у Рашком стилу један је од најлепших средњовековних манастира у нашој земљи,



а сама његова историја веома је значајна за читав српски род. Милешева је дуго била вечна кућа Светог Саве, а све до дан данас остала је дом у коме се чува једна од најлепших хришћанских фресака, па управо због тога велики број туриста сваке године посети ову светињу.

Манастир Милешева Фото: ГЗС

„Манастир је градио краљ Владислав по савету свог стрица Светог Саве од 1219. до 1235. године када је пренео и његово тело из Бугарске 1237. Тада је урађена припрата, осликаван је у два наврата у 13. и 16. веку. Оно што је најважније кажу да је одавде Свети Сава отишао у Свету Гору, тако да је он очигледно изабрао добро место, па то и народ осети и овде долази”, рекла је мати Праскева.

Мати Параскева Фото: ГЗС

Оно по чему је овај манастир специфичан јесте то што се у њему налази фреска Белог анђела која се сматра једним од најлепших радова српске и европске уметности средњег века.

„Бели анађео је фреска пронађена 1863. године рушењем средњег зида, био је скоро 300 и нешто година прекривен слојем из 16. века. Бели анђео који седи на гробу Господњем обавештава жене мироносице да је Господ васкрсао”, рекла је мати Праскева.

Фото: ГЗС

Иако је од подизања па све до данас неколико пута био на мети разних сила, уз Божију помоћ и помоћ добрих људи и дан данас је светиња којој верници прилазе са највећим поштовањем.

„Храм је посвећен Вазнесењу Господњем, Господ брине о својој светињи, а народ је тај који кад се призове онда и помогне. Народ је обнављао манастир кроз векове, а најважније је и монаштво које је кроз свој труд доста допринело, некада су за помоћ ишли и руском цару када је то било потребно и на тај начин скупљали доста прилога, и оно што је било порушено враћали су у стање које је могло да послужи”, казала је мати Праскева.

Иако се много тога променило од 13. века до сада, оно што је сигурно јесте да су верски објекти као што је манастир Милешева одржали српски народ.

Манастир Милешева је најпосећенији локалитет у Пријепољу, у који стижу туристи и верници не само из наше земље, већ из читавог света. У оквиру манастирске порте налази се и конак који је највећи смештајни капацитет на територији општине Пријепоље.

„Милешева је центар верског, али и туризма уопште у нашој општини, то је непресушан извор за који су везани православни али и посетиоци који желе да виде нестварну фреску белог анђела и због тога је увек у врху туристичке понуде Пријепоља”, казала је директорка ТО Пријепоље Драгана Вараклић.

 

 

 

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


mileseva manastir prijepolje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (2)

  • Srbin

    Jel ne mogaste da stavite sliku freske
  • Gvozdenko

    Tanki ste. Prvi satelitski prenos video signala 1962. između Evrope i Severne Amerike sadržao je sliku Belog anđela iz Mileševe među prvim kadrovima koji su predstavljali pozdrav Evropljana prema Amerikancima. Nešto kasnije, isti signal je bio poslat u svemir prema mogućim vanzemaljskim oblicima života. Beli anđeo je odabran i za ovu priliku jer je postao širom sveta prepoznat kao simbol svekolikog mira.



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 158.252.241 посета
    Тренутно на сајту: 381 посетилац(a)