Испод модерног Чачка лежи римски логор из 4. века 


U Srbiji danas do 17 stepeni              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Испод модерног Чачка лежи римски логор из 4. века
Trenutno na sajtu: 442       |       Podeli:
18.11.2022 | 0 коментар(а)



Чачак - Приводе се крају археолошка ископавања у дворишту Народног музеја у Чачку, које са зградом у коју су смештени Народни музеј и Међуопштински архив



чини јединствену амбијенталну целину из 19. века. Поред бомби и муниције заостале из Великог и Другог светског рата, испод чачанске иловаче пронађене су грађевине из 4. века нове ере.

„Овај простор није јединствен само у Чачку већ у читавој Србији. То је велика парковска површина од скоро једног хектара. Ископавања су на овом простору вршена и раније, током седамдесетих и осмадесетих година прошлог века, а онда поново двехиљадитих година али веома малог обима и она једноставно нису могла да дају одговор на питање шта се крије овде. Да је овде постојало значајно налазиште указује бројна епиграфска грађа која постоји и која је добро позната и прочитана и која говори о постојању једне римске јединице на овом подручју. Где се тачно налазио њихов логор није до сада било јасно, али изгледа да ће нам сада постати јасније. Југозападни део тог логора крио се баш у овом дворишту. Ми смо открили делове јужног и западног бедема, тако да је сада много јасније где треба наставити ископавања, којим ритмом да би се употпунила целина. Ово нису честа налазишта у Србији. Постоји их још неколико, такође врло делимично истражених. И ово ће бити нека прича за наредну зиму, да уствари валоризујемо наше налазе, материјалне доказе које смо прикупили и да коначно ставимо на право место ово налазиште”, каже Катарина Дмитровић археолог Народног музеја у Чачку и вођа ископавања.

Катарина Дмитровић, археолог Народног музеја у Чачку, Фото: ГЗС

Ово археолошко истраживање врши се у склопу припрема за наредну годину и титулу Прве престонице културе коју ће Чачак понети.

„Тако је све почело. Требало је можда и раније, међутим није. Да би се изидао један објекат који је требао да буде део неке нове целине у самоом дворишту музеја, ми смо морали да урадимо претходна археолошка заштитна истраживања. И управо смо ту добили такве резултате јер заправо, јако је велика површина коју смо отворили. Неупоредиво већа од оних претходних”, додаје Дмитровић.

Оно што привлачи највише пажње, а није заостало наоружање из претходних ратова вођених на овим просторима јесу римске зграде опремљене системом грејања.

Археолошка ископавања приводе се крају, Фото: ГЗС

„То није неуобичајено за Рим. Рим је био изузетна цивилизација у односу на све оно што је касније дошло. Они су имали грејање. То је познато. Ми смо нашли неке делове који су служили за зидно грејање. С обзиром на то да ми нисмо завршили истраживање те грађевине, можда ћемо имати и делове подног грејања. То је неки наставак који планирамо следеће године.Дакле, план је да ми сада, после оваквих резултата, сваке године употпуњујемо тај римски логор и да имамо што више резултата и материјалних доказа о чему овде заиста радило”, закључила је Катарина Дмитровић.

 

 

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


CACAK MUZEJ NARODNI MUZEJ ARHEOLOGIJA ISKOPAVANJA RIM RIMSKI LOGOR

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.496.226 посета
Тренутно на сајту: 439 посетилац(a)