Представљен програм прве Националне престонице културе 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Представљен програм прве Националне престонице културе
Trenutno na sajtu: 529       |       Podeli:
12.12.2022 | 0 коментар(а)



Чачак - За мање од 20 дана град Чачак постаће прва Престоница културе Републике Србије.

Тим поводoм у Културном центру Чачка, одржано је представљање програма Чачак, национална престоница културе 2023.-Чачанска Родна. Представљању је присуствовала и потпредседница Владе и министарка културе, Маја Гојковић.
„Титула прва национална престоница кулутре истовремено је признање које подстиче и јединствена прилика за Чачак да ентузијазмом, јасном визијом и озбиљним улагањима направи суштински искорак и буде препознат као национални центар развоја културе. Град под Јелицом који је прославила Надежда Петровић, Владислав Петковић Дис, Бранко В. Радичевић али и музичар Бора Ђорђевић, Радомир Михајловић Точак, глумица Соња Савић и многи други, место је на коме се преплићу традиционално и модерно. Он је град кошарке који је одувек био свој, посебан и пре свега отворен према свима. Познат као средина која баштини вредности слободе, херојства, истрајности и љубави према завичају, Чачак је креативно представио своје предности у оквиру четири програмске целине, `На слободи`, `На раскршћу`, `На калдрми` и `На Морави`. Наш заједнички циљ је да представимо управо ове четири уметничке целине и носеће програмске и инфраструктурне пројекте и упознамо јавност са свим деловима које су до сада реализовани као и са даљим плановима за 2023. годину”,рекла је Гојковић.


Више од 60 нових уметничких програма развијено је у оквиру припрема за наредну годину, а све под слоганом „Чачанска родна”, који осликава локалну специфичност чачанског краја, на који су, према речима министарке, сви Чачани изузетно поносни.
„Осим уметничког овај пројекат утицаће и на инфраструктурни и урбани развој града као и на јачање капацитета локалне културне сцене. Отварање музеја кошарке, обнова Виророве куће, уређење археолошких налазишта и боље повезивање установа културе у јединствену културун- музичку четврт, само су неке од пројекта које ће умногоме променити слику града и створити услове за његов даљи културни развој. Посебно је значајно што је читав пројекат са свим његовим целинама замишљен тако да допринесе развоју младих уметника и посленика културе. Зато очекујемо да ће кроз овај пројекат и квалитетне пројекте које ће овај град понудити наредне године доћи до размаха свообухватног културног живота што је подстаћи и туристички и укупни еконосмки развој овог краја”, рекла је министарка.


Пројекат престонице културе биће изнет кроз четири програмске целине: „На слободи”, „На Морави”, „На калдрми” и „На раскршћу”.
Градоначелник Чачка Милун Тодоровић је подсетио да се наредне године, године у којој ће град на Морави имати ту част да буде прва српска престоница културе навршити и многи јубилеји значајни за живот и развој и града Чачка али пре свега његових житеља.
„Следећа година је 175 година од првог читалаштва у нашем граду, 75 година од оснивања компаније „Слобода”, 60 година од првог „Дисовог пролећа”, 50 година од почетка излажења великог и важног часописа „Градац”, 30 година од „Отворене књиге Балкана”. Круг, уемтност и папир. Све оно што смо, наши претходници, културни посленици баштинили деценијама и столећима, рекао бих да се имплементира и унапређује у наредној, 2023. години”, рекао је градоначелник Чачка.

Тодоровић је истакао да ће инфраструктурно опремање свих локалитета које се обављало у години иза нас бити настављено и у наредној, години Културне престонице али и да је сада остало само да се све оно што се у годинама иза нас урадило унапреди и да се постојеће манифестације учине важнијим, битнијим и видљивијим.
На први конкурс за националну престоницу културе, пријавило се 18 градова.
Иначе, слоган „Чачанска родна” дошао је од сорте шљиве која носи тај назив, а која је настала још 1961. године у Институту за воћарство у Чачку. Настала је укрштањем сорти Стенлеј и Пожегача, а за посебну сорту призната је 1975. године. Као веома прихваћена и примењена сорта и она је кроз године постала један од симбола града на Морави и његово име пронела далеко ван граница наше државе.
гзс




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.763.522 посета
Тренутно на сајту: 529 посетилац(a)