Пословно удружење „Градац 97” замолило министра да омогући гас за нелегализоване објекте 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio             

 
Пословно удружење „Градац 97” замолило министра да омогући гас за нелегализоване објекте
Trenutno na sajtu: 543       |       Podeli:
05.02.2020 | 0 коментар(а)



Чачак – Пословно удружење „Градац 97” из Чачка поднело је иницијативу Министарству за рударство и енергетику Владе Србије

и Народној скупштини Републике да се и власницима око пет милиона нелегализованих објеката у држави омогући прикључак на природни гас. Инжењер Слободан Спасовић, директор овдашњег предузећа „Цини” и члан Удружења, који је покретач ове инцијативе наводи да, ако већ људи који поседују те објекте имају прикључке за воду, струју, канализацију, могу добити право да користе и гас.

”Неспорно је да је садашње загађење животне средине, пре свега ваздуха, последица многоструко увећаног коришћења моторних возила у градским срединама, али и енормног утрошка фосилних горива (угља, дрвета, нафте и др.) за рад и грејање индустријских постројења, државних институција као и загревање индивидуалних стамбених објеката. Са друге стране, емисија штетних честица и гасова при коришћењу природног гаса је изузетно мала, па је у еколошком смислу природни гас најприхватљивије решење за снабдевање енергијом” казао је за агенцију РИНА Слободан Спасовић, члан удружења „Градац 97“.

Он додаје да, важећа законска регулатива значајно онемогућава коришћење овог енергента. Наиме, Уредба о условима за испоруку природног гаса из 2006/2010 год. у поступку добијања дозволе, у члану 4. тачка 8. предвиђа нужност прибављања гарађевинске као и употребне дозволе за грађевински објекат који се прикључује на дистрибутивни систем. Са друге стране, касније донет  Закон о енергетици из 2014/2018. год. У члану 269. став 1. тачка 2. за прикључивање објекта купца захтева: „да је за објекат прибављена грађевинска дозвола или (дакле алтернативно) да уређаји и инсталације објекта купца испуњавају техничке и друге прописане услове.

„Са друге стране, сви знамо, да је процес легализације ових објеката сложен и дуготрајан, а опет велика већина ових објеката испуњава или може да испуни `техничке и друге прописане услове` за грејање на природни гас. Стога је смисао ове иницијативе да се тачка 8.  наведене Уредбе, а која је очигледно у колизији са одредбом Закона – брише. Тиме би се омогућило да велики број домаћинстава и привредних субјеката  престане да користи велике загађиваче атмосфере – угаљ, дрва и нафту, као и електричну енергију и пређе на земни гас као најприхватљивији енергент”, додао је Спасовић.

Према процени Републичког геодетског завода, у Србији тренутно има око 5.000.000  нелегализованих објеката, а скоро сви они за грејање и рад користе, у оваквој ситуацији, доступне фосилне енергенате, а то су нафта, угаљ, дрва или електричну енергију.

ГЗС/РИНА




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


poslovno udruzenje Gradac 97 inicijativa ministarstvo za rudarstvo i energetiku

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.838.980 посета
Тренутно на сајту: 544 посетилац(a)