Орах је уносан бизнис: Ко засади ово воће обезбедио је зараду чак и потомцима 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Орах је уносан бизнис: Ко засади ово воће обезбедио је зараду чак и потомцима
Trenutno na sajtu: 545       |       Podeli:
22.11.2019 | 0 коментар(а)



Пожега – Годишње се у Србији произведе око 20 хиљада тона ораха, али то није ни део онога што би могло да се обере
Орах може бити уносан бизнис, фото: РИНА

када би имали више засада. Међутим, задњих неколико година расте интересовање српских пољопривредника упрво за узгој овог воћа, јер оно може донети високу зараду.

Владан Илић из села Тврдићи дуже од две деценије има плантажу ораха, а на његовом имању најзаступљенија је домаћа сорта расна.

Владан Илић из села Тврдићи

„Лоши временски услови утицали су на количину рода, али смо се на крају ипак изборили. И ове године имали смо добре приносе и квалитетне плодове који су завршили у продаји”, каже Владан за РИНУ и додаје да су ораси лаки за производњу.

„Не захтева велика улагања, лако се одржава. Много је лакши за гајење од лешника, а зарада је приближна. Није потребно много радне снаге, не смета му мраз и отпоран је на болести. Једино што зарада мора мало да се сачека, не може баш све и одмах”, рекао је Владан.

Инвестиција у орахе почиње да се исплаћује у десетој години од садње, а већ у петнаестој приноси бивају све већи, тако да је могуће зарадити и десет хиљада евра по хектару.

др Милан Лукић, директор Института за воћасртво у Чачку

„Орах и леска постају све траженији, јер њихов пласман је осигуран на страном тржишту. У нашим климатским условима најбоље су се показале сорте расна, газенхајм и шампион. Узгајивачи су понекад скептични јер почиње да рађа тек у трећој години и да би се зарадило потребно је доста стрпљења, али орах дефинитивно може да постане биљка будућности у нашим крајевима”, рекао је директор Института за воћасртво у Чачку, Милан Лукић.

Стручњаци кажу да је век експлотације ове биљке изузетно дуг и траје од 50 до 80 година, па се зато не каже узалуд да се орах сади за потомке, јер од њихових плодова могу лепо да живе унуци и праунуци.

РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.417.849 посета
Тренутно на сајту: 546 посетилац(a)