Општински штаб за ванредне ситуације размотрио извештај о раду за претходну годину 


U Srbiji danas do 17 stepeni              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Општински штаб за ванредне ситуације размотрио извештај о раду за претходну годину
Trenutno na sajtu: 477       |       Podeli:
11.02.2020 | 1 коментар(а)



Лучани - Општински штаб за ванредне ситуације општине Лучани је одржао своју 85. седницу
Фото: ГЗС

на којој је између осталих разматран годишњи извештај о раду штаба у претходној години. У делу који се односи на стање угрожености од елементарних непогода и других несрећа, наводи се да су на територији општине последњих година регистроване бројне појаве клизишта, одрона, орозија, снежних и кишних падавина, снежних наноса и поледица.


Клизишта су активирана још од 1984. године, а 2006. интензивиране после обилних атмосферских падавина. Обилне кишне падавине 2014. и 2016. година довеле су до активирања великог броја клизишта, одрона и ерозија.Снежне падавине 2012. године имале су обележја веће елементарне непогоде. Током 2019. године општину су задесиле обилне кишне падавине. Обилна киша од 3. јуна је довела до поплаве великих размера. Поплаве су задесиле општину Лучани и у више наврата током 2014. и 2016. године.


У извештају се наводи да је највише противградних дејстава било почетком августа 2019. године када је испаљено 65 ракета а штета која је тада евидентирана у седам месних заједница је 331 хектар. Општину Лучани су 3. јуна задесиле и интензивне кишне падавине које су довеле до наглог пораста водостаја која је условила изливање Бјелице и огромну поплаву 258 домаћинстава са 750 становника. Угрожено је 500 хектара пољопривредног земљишта, оштећени су бројни путни правци, мостови, објекти јавних установа. Регистрована су оштећења на 55 привредних субјеката који запошљавају око 500 запослених. Изведени су радови на бедему са леве и десне стране реке Бјелице. Планирана су средства за уградњу расвете и уређење бедема.


Општински штаб је током прошле године реализовао све оперативне и планске задатке. Одражао је 13 седница у протеклој години, од којих пет редовних и осам ванредних.
На седници је разматран и предлог плана за ову годину као и оперативни план за одбрану од поплава за воде другог реда, у којима се, између осталог наводи да у овог години следи формирање, обучавање и опремање јединица цивилне заштите, које су законом прописане.

Изграђени габиони на потоцима који су пуни наноса, материјала и отпадака је неопходно очистити како би имали потпуну функцију. Предстоји и чишћење свих пропуста и сливника на улицама, уклањање стабала, грања, шаше, сена као и других остатака од пољопривредних култура из зона поплавног таласа реке Бјелице и притока. Канцеларија за јавна улагања је обезбедила износ од око 100 милиона динара за уређење водотокова другог реда и то на потоцима: Драгачица, Дупљај, Врањица, Сувидол и Добрица.

 

ГЗС / Радио Д




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


opstinski stab lucani izvestaj o radu

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Dragan

    Kada će biti rešen problem sanacije korita reke Belice u Guči, uzvodno ka industrijskom kombinatu? Odavno dato obećanje uporno nije ispunjeno a stanovnici žive u stalnom strahu od ponovnih poplava, jer je upravo ovaj deo pretrpeo ogromnu štetu prošle godine, usled konstantnog zanemarivanja ovog gorućeg problema. Jasno je da je pitanje poplave stvar više sile, ali dosadašnje iskustvo daje nam utisak beznadežnosti, s obzirom na to da stanovništvu kojem su domovi sa imanjima u potpunosti poplavljeni lokalna vlast nije pružila adekvatnu podršku u sanaciji nastale štete, a sada ignoriše upornu opasnost, koja svakih nekoliko godina napravi problem velikih razmera. Želim ovom prilikom alarmirati medije koji prate ove lokalne portale da izađu i naprave reportažu o nesaniranom koritu reke, ali i šteti sa kojom se narod usamljeno i bez ičije konkretnije pomoći i danas bori da je nadoknadi, čak i više od pola godine nakon poplava... Ogorčeni smo i spremni alarmirati i nacionalne medije o ovom pitanju ukoliko neko ovaj problem opštinski nadležnici konačno ne shvate onoliko ozbiljno koliko to zaista jeste.



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 157.487.078 посета
    Тренутно на сајту: 477 посетилац(a)