Од хлеба са седам кора зарађеног у милићевачком руднику магнезита отхрањено неколико генерација, данас окна зарастају у коров 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Од хлеба са седам кора зарађеног у милићевачком руднику магнезита отхрањено неколико генерација, данас окна зарастају у коров
Trenutno na sajtu: 789       |       Podeli:
07.08.2021 | 0 коментар(а)



Чачак – Село Милићевци поред Чачка некада је захваљујићи руднику магнезита било једно
Рударска јама некада је била извор живота, фото: РИНА

од најживљих у том крају. Да би зарадили хлеб са седам кора овде су седамдесетих година прошлог века долазили и људи из свих делова Србије, а у тешким пословима за мушкарцима тада нису заостајале ни жене. Иако је посао тежак, стари рудари и рударке тог периода живота сећају се са осмехом на лицу и сматрају га за један од најсрећнијих.

„Радила сам са осталим женама на пребирању руде, на једној решетки. По највећим врућинама и по најоштријим мразевима, у три смене. Оно што је било најважније јесте плата која је била редовна и од које смо школовали децу. Ту смо стекли пшријатеље за читав живот, сваки празник проводили смо заједно“, каже Мирјана Ђуровић за РИНУ.

Рудник магнезита налази се на крају села, а ту су некада биле и продавница и школа. Двоспратна зграда у којој су тада живеле породице рудара и парк, сада додуше уништен, који се налази испред ње, сведоче да је овде некада све врвело од живота. Ту се спавало, јело, пило и дружило и иако је посао на ископавању и пребирању руде био изузетно тежак, након радног времена сви су из јаме излазили срећни и задовољни.

Овако је некада изгледао живот у радарском насељу, фото: РИНА

„Овде је сада пустиња, а у згради живе само три породице. Тужно је кад упоредимо слику од пре тридесетак година и ову данас. Од овог рудника живело је пет села, а два пуна аутобуса развозила су раднике. Месечно се овде производило око 3000 тона руде и радило се пуном паром. Кад сам ја почео овде са радом користиле су се лопата и виле, а онда је све механизовано, па је посао много био олакшан. Ипак све је кренуло низбрдо пре неких десет година. Рудник више није био у зениту снаге, а радника је било све мање и мање“, изјавио је некадашњи пословођа у руднику, Милисав Дамјановић.

Зграда у којој су живели радници некадашњег рудника била је пуна, сада су ту само три породице, фото: РИНА

У непосредној близини налази се и некадашња управна зграда, коју је подигао први приватни власник рудника из Француске, касније је она претворена у мензу и свлачионицу, а и дан данас ту стоје поједини делови гардеробе који су остали иза рудара.

Милисав Дамјановић са осмехом на лицу се сећа рударских дана, фото: РИНА

Рудник магнезита у Милићевцима од 1962. године послује у саставу краљевачке индустрије ватросталног материјала „Магнохром“ која је пре неколико година отишла у стечај, након неуспеле приватизације. Компанија „Афарак“ из Финске купила је најзначајније целине Магнохрома, као и руднике Шумадија и Магнезит са погонима експлоатације и сепарације. Тренутно је рудник у Милићевцима, који је некада хранио стотине људи, у мировању и чекају се потези нових власника, а у њему се и данас налазе велике рудне резерве које би могле да буду искоришћене. Магнезит је руда којом је Србија веома богата, а онај који се може пронаћи у нашој земљи сматра се једним од најквалитетнијих у целој Европи.

 

РИНА / ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


cacak milicevci rudnik magnezit jama

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.071.912 посета
Тренутно на сајту: 790 посетилац(a)