Марко из Чачка пре шест година спаковао кофере и отишао преко океана, ево како изгледа остварење његовог „америчког сна” 


Danas razvedravanje i prestanak padavina              Todoroviću uručeno prestižno priznanje najboljjeg gradonačelnika u Srbiji, Vučiću specijalna nagrada !              Todorović: Nagrada je obaveza da radimo još bolje             

 
Марко из Чачка пре шест година спаковао кофере и отишао преко океана, ево како изгледа остварење његовог „америчког сна”
Trenutno na sajtu: 473       |       Podeli:
03.11.2022 | 0 коментар(а)



Чачак - Живот на обали океана, џогирање у раним јутарњим сатима, одлично плаћен посао,
Марко Драмићанин, фото: РИНА

кућа са базеном и егзотична путовања. Овако би поједини описали остварање "америчког сна", а многи су се из Србије и отиснули на далек пут како би тај сценарио претворили у реалност. Марко Драмићанин један је од тих. Пре шест година напустио је свој родни Чачак и отишао преко океана.

"Још од периода основне, а касније и средње школе, имао сам жељу да искусим ’амерички сан’. Након што ми се 2016. године указала прилика за одлазак тамо, одлучио сам се на тај корак. Нестабилна економска и друштвена ситуација у земљи, као и спора транзиција у глобалне токове били су неки од разлога који су иницирали мој одлазак", каже Марко за РИНУ и додаје да пут до лагодног живота у земљи снова ипак није посут ружама.

"Постоји велика разлика између категорија екранизације и реалности. Оно што се представља на тв екранима из Хоивуда, делује лако оствариво и доступно. У стварности, доста је теже. За себе, могу реци да је ’бољи живот’ од онога који сам водио пре. Тренутно радим у компанији за финансијско консултовање. Трудим се да пуно путујем, како по Америци, тако и по другим континентима. Недавно сам био и у Африци, из које носим фантастичне утиске. Све је то нешто што највероватније не бих могао себи да приуштим, да сам остао да живим у Србији", каже овај Чачанин.

Чак и хиљадама километара далеко Марко се сусрео, додуше ретко, са предрасудама везаним за земљу из које долази. Како Србију и Србе виде у тамо неком далеком свету, поприлично је јасно.

"Већина њих и не зна где је Србија и најчешће нас помешају са Сиријом или Сибиром према начину изговора. Старије генерације које знају, углавном нас помену по Југославији. Део популације која прати спорт, зна нас највише по тенису, и Новаку. Неколико пута су ме питали за мишљење о томе да ли смо ми као Срби ’bad boys’ јер смо у неким од холивудских остварења окарактерисани као такви поводом ратова вођених у бившој Југославији", прича Марко.

Прилагођавање америчком систему, у његовом случају трајало је скоро две године за које каже да су биле и најтеже. Било је неопходно много одрицања и жртвовања.

"Управо у том тешком периоду прилагођавања, рекао бих да се понекад јави осећај носталгије и жеља за повратком, који убрзо буду замењени осећајем личне одговорности и борбом за своје циљеве. Могао бих рећи да се периодично јављају ти моменти, али исто тако схватим да је америчко тржиште капиталистичко, веома отворено за имплементацију нових идеја и да су далеко веће могућности од неких које су се, лично мени, указивале у Србији", изјавио је Марко.

Сада му мање недостаје све из Србије јер чешће долази. Међутим оно што му највише фали, осим прородице и пријатеља, свакако је храна.

"У Америци је јако убрзан живот, сваким доласком у Србију, разлика у временској динамици буде све више осетнија. Могућности за почетак као и за напредовање су равноправне и доступне свима и не додељују се непотистички, ни на сличним основама. Веома је извесно искусити културолошки шок поготову у великим градовима где се можемо упознати са свим нацијама света, њиховим културама, кухињама, што је по мом мишљењу велика предност мултиетничких средина", закључио је овај младић.

Његова порука је јасна - ако желите нешто да остварите, борите се да успете. Тада чак ни остварање америчког сна није далеко.

 

РИНА / ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


CACAK AMERICKI SAN

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.352.562 посета
Тренутно на сајту: 473 посетилац(a)