Сва историја чачанске кошарке под једним кровом 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio             

 
Сва историја чачанске кошарке под једним кровом
Trenutno na sajtu: 461       |       Podeli:
14.02.2022 | 0 коментар(а)



Чачак - Данас је у Народном музеју у Чачку одржана конференција за новинаре са циљем упознавања
Фото: ГЗС

јавности са планом стварања првог српског музеја кошарке, који ће се звати Музеј кошарке у Чачку. Испред овог подухвата стоје Министарство културе и информисања, Град Чачак и Народни музеј у Чачку, а биће реализован у оквиру пројекта Престоница културе Србије за 2023, чији је добитник на конкурсу био управо Град Чачак. Рад на стварању изложбе поверен је кустосу др Милошу Тимотијевићу и историчару Милану Лишанчићу. На данашњој конференцији планове и идеје везане за нови Музеј представили су директорка Народног музеја Делфина Рајић, сарадник на пројекту и велики познавалац и аутор више књига о историји кошарке у Чачку Зоран Антонијевић, др Милош Тимотијевић историчар и кустос и Милан Лишанчић историчар.

Др Зоран Антонијевић, председник КК Борац, Фото: ГЗС

„Доста младих људи из незнања почело је да заобилази многе кошаркаске споменике и мислим да сва ова акција због свега тога има великог смисла. Пре 11 година први пут сам за ову идеју чуо од Зорана Биорца и Радмила Мишовића. Очекујемо једну количину експоната на почетку, али очекујемо и да ће се она увећавати у сарадњи са свим кошаркашима. Надам се да ће овај град који је познат по кошарци бити познат и по овом манастиру”, рекао је доктор Зоран Антонијевић играч, лекар и актуелни председник КК Борац у Чачку.

Музеј ће пратити све највеће успехе наших кошаркаша и кошаркашица, а они ће бити пропраћени копијама свих медаља које су "плави" освојили до сада.

Милош Лишанчић, историчар, Фото: ГЗС

„Oво је један јако захтеван посао, али и јединствена прилика да Чачак добије једну овако важну и еминентy институцију. Вредност свега овога је јако велика, читава Европа изузев Литваније и Шпаније нема ништа слично, а и у тим земљама имамо само спомен собе или повремене изложбе, нигде нема музеј кошарке, а Чачак ће имати ту част да има такав један такав музеј. Као што знамо кошарка је један од најпопуларнијих спортова на свету, а уједно је и један од најважнијих делова културне баштине града Чачка, наш задатак је да се овај пеојекат реализује јер је кошарка симбол овог града и на европском нивоу”, рекао је Милан Лишанчић историчар, задужен за формирање „Музеја кошарке”.

Неки од првих експоната, Фото: ГЗС

Главна тема Музеја ће бити историја кошарке у Чачку и ближој околини, која ће заузимати средишњи део изложбе, У њој ће се превасходно наћи предмети, личности и догађаји који су оставили највећи траг на развој и генезу кошарке у овом граду.Највећи простор ће добити два најуспешнија клуба из Чачка - Борац и Железничар, као и ЖКК Градац, али ће и сви остали кошаркашки колективи имати своје место.

Делфина Рајић, директорка Народног музеја у Чачку, Фото: ГЗС

„Овај музеј представљаће приказ кошарке од прве одигране утакмице у Београду 1923. године, па све до данас. Очекујемо помоћ од многих људи, бар фотографије, то је један од планова, ако не можемо оригиналне предмете онда јако добре копије. Пре свега се обраћамо деци, младима, туристима, јер овакав музеј до сада нисмо имали”, рекао је др Милош Тимотијевић кустос и историчар, задужен за формирање „Музеја кошарке”.
Директорка Народног музеја у Чачку, Делфина Рајић навела је у свом излагању и планирани датум отварања Музеја кошарке.

„Основни циљеви музеја биће промоција игре, дружења, здравог живота и локалних особености насупротј општој комерцијализацији спорта. Он треба да буде најважнији музеолошки центар посвећен кошарци у Србији, узор и модел за друге музеје у земљи и региону. Планирани музеј истовремено ће бити регионални, национални и локални културни центар. Незаоблизано и омиљено одредиште за грађане Чачка и суседних градова као и туристе из земље, региона и света. Музеј кошарке у Чачку треба да буде препознатљив у јавности, подстиче радозналост, жељу за бављење кошарком и спортом, да инспирише омладину на заједништво и генерацијску повезаност. Реализација пројекта „Музеј кошарке” као и отварање планирано је за 17. октобар 2023. године”, рекла је Делфина Рајић, директорка Народног музеја у Чачку.

Помоћник градоначелника Чачка, Мирослав Петковић сматра да ће Музеј кошарке бити одлична прилика да се јавност упозна са правим вредностима и поносом града на Морави.

Мирослав Петковић, помоћник градоначелника Чачка, Фото: ГЗС

„Нови музеј за ново време. Ово је прилика да прикажемо сто година постојања кошарке обзиром да су 1923. американци прву кошаркашку лопту донели у Београд, објаснили каква су правила и какав спорт јесте , а Чачак као град кошарке колико је узидао у овај прелепи спорт. Ми имамо више од педесет репрезентативаца што југославије, Савезне Републике Југославије, СЦГ-а, Србије. Имамо чиме да се поносимо. Чачак је увек имао једног маршала и то јесте наш Радмило Мишовић. Ту јесте и Драган Кићановић и Жељко Обрадовић али и низ других кошаркаша који су оставили дубок траг у српској, југословенској и европској кошарци. Ово ће бити прилика да људи, не само нашег града, бившег региона, читаве Југославије већ и читаве Европе, упознају се заиста са правим вредностима, са оним најбољим играчима, са поносом нашег града и ми смо ту заиста да пружимо подршку овим дивним људима из музеја који ће се тиме бавити у наредним годинама”, рекао је Мирсолав Петковић, помоћник градоначелника.

Завршни и најистакнутији део Музеја биће Хол славних, где ће своје место наћи многи заслужни кошаркаши Чачка, како на клупском (у Чачку), тако и на репрезетативном нивоу. У овом делу ће посебан акценат бити на три највеће легенде чачанске кошарке - Радмилу Мишовићу, Драгану Кићановићу и Желимиру-Жељку Обрадовићу.

 

 

 

ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


MUZEJ KOSARKA ZELJKO OBRADOVIC DRAGAN KICANOVIC RADMILO MISOVIC

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.837.313 посета
Тренутно на сајту: 462 посетилац(a)