СПОС и Управа за заштиту биља: Спречити тровање пчела 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji             

 
СПОС и Управа за заштиту биља: Спречити тровање пчела
Trenutno na sajtu: 492       |       Podeli:
05.04.2022 | 1 коментар(а)



Управа за заштиту биља и Савез пчеларских организација Србије (СПОС) данас су, поводом почетка ударне пчеларске сезоне,
СПОС и Управа за заштиту биља: Спречити тровање пчела, Фото: ГЗС

указали на значај правилне употребе средстава за заштиту биља и превентивног спречавања тровања пчела и позвали пчеларе, воћаре и ратаре да остваре што бољу сарадњу.
Начелник фитосанитарне инспекције Управе за заштиту биља Министарства пољопривреде Ненад Милојевић је том приликом рекао да постоји вишегодишња успешна сарадња са СПОС-ом, када је реч о предузимања одређених мера.


"Потребно је нагласити да се средства за заштиту морају користити у складу са декларацијом истакнутом на сваком препарату, затим да је потребно да та средства не буду коришћења у време цветања, што нарочито важи за инсектициде пошто је дозвољена употреба оних који су отровни за пчеле пре и после цветања, а не у самој фази цветања”, каже Милојевић за Тањуг.

Додаје да употреба пестицида мора бити у складу са правилима струке и да је нарочито сада потребан опрез, јер почиње сезона цветање јабуке, а ускоро и уљане репице.

Милојевић истиче да су то две културе на које ратари и воћари треба посебно да обрате пажњу приликом прскања и да би у том смислу морали да успоставе што бољу сарадњу са удружењима пчелара да не би дошло до масовног тровања пчела.

"Исто важи и за оне који воћњаке обрађују током целе године, јер има трава које приликом цветања могу да привуку пчеле, па би их и требало одржавати кошењем, а не употребом пестицида, а треба и посебно обратити пажњу на третирање канала хербицидима, који нису толико отровни за пчеле, али је проблем што оне које повуку те мирисе неће бити примљене назад у кошнице”, наводи Милојевић.

Он је истакао да у таквим ситуацијама пчелари морају на време да обавештавају воћаре ако имају пчеле у близини, док воћари и ратари морају на време да обавештавају пчеларе када ће тачно користити средстава за одржавање биља.

Председник Одбора за заштиту пчела СОПС-а Милош Богдановић је подсетио на значај пчела и да су, поред тога што доносе своје здраве производе, оне веома важне и као опрашивачи, а притом доносе боље приносе, више уља у уљарицама, као и квалитетне и уједначене плодове, што све утиче и на приходе околних пољопривредника.

"Тако једна пчелиња заједница донесе и до 500 евра профита, од чега пчелару припадне свега један и по до три одсто у виду пчелињих производа, притом од пчела директно зависи сваки трећи залогај хране, а сваки други индиректно", навео је он.

Да би тако било, истиче Богдановић, морају се створити услови да не буде тровања.

Напомиње да, иако је већина произвођача савесна и ради у складу са законом, проблем прави мањина која не води рачуна.

"Јавност мисли да нема тровања, али када причате са пчеларима видите да је ситуација другачија и да им је потребна помоћ, али пре свега тога они треба да пријаве злоупотребе", навео је Богдановић за Тањуг.

Он је истакао да пчеле повећавају принос уљане репице и до 50 одсто, па апелује на произвођаче да не користе средства за заштиту која су отровна у току цветања.

Такође, апелује и да се придржавају других мера као што су коришћење прскалица са адекватним дизнама, као и да третирање буде рано ујутру и касно увече када пчеле нису активне.

"Велики проблем је третирање комараца, нарочито из ваздуха, када закон предвиђа затварање пчела што може да доведе до њиховог гушења, док је пресељење на локацију даљу од пет километара веома компликовано", истакао је Богдановић.

Он је стога позвао надлежне да укину третирање из ваздуха, већ да то раде само са земље.

Богдановић је рекао да је СПОС позвао општине да потпишу декларацију о заштити пчела која предвиђа и укидање прскања комараца и додао да су то многе већ учиниле.

 

 

 

 

ГЗС / Танјуг

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Vladimir

    Podrzavam!Pcele su najbitnije za covekov zivot i opstanak,a toliko nam daju da nismo ni svesni.Moja deca su odrasla i izbegla sve viruse,gripove...zahvaljujuci best of bee,najbolje od pcele.



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 157.394.003 посета
    Тренутно на сајту: 493 посетилац(a)