Отац их је нахранио печеним јагњетом 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Отац их је нахранио печеним јагњетом
Trenutno na sajtu: 467       |       Podeli:
21.01.2018 | 0 коментар(а)



Породици Обрада Ђокића из Мушвета на Златибору недавно су америчка невладина организација

“Мисија Халијард” и амерички амбасадор Кајл Рендолф Скат уручили захвалницу, зато што су Обрадов отац, деда и остали чланови породице 1944. године спасили осам америчких пилота у ужичком крају.

,,Мој син Ђорђе је преко ФБ странице Мисија Халијард упутио писмо у коме је објаснио како су његов прадеда и деда чували америчке пилоте. Послао је и фотографију која то документује. Онда су из америчке амбасаде позвали мога сина и позвали нас да будемо гости у Прањанима код Чачка 6. октобра, где нам је уручена захвалница. Када смо дошли у Прањане, тачније у Галовића поље, где је била узлетна писта у току рата, чекале су нас столице а на њима су писала имена Чедо и Милан Ђокић. Они су били мој деда и отац. Укупно је било нас 37 и свима нам је уручена захвалница” каже Обрад Ђокић.

Он је испричао да су 1944. године у Бранешком пољу и Ужицу Бугари оборили америчке авионе. Онда је почела потера за пилотима.

,,У Ужицу су убили неке авијатичаре, док су по Златибору и Бранешком пољу Бугари јурили остале пилоте. Неки Момчило Лечић, нашао је неке пилоте и није знао шта ће са њима, па их је довео код мојих родитеља у Голову. Било је осам пилота и код мојих су провели три дана. У том домаћинству су живели мој отац Милан, мајка Душанка, деда Чеда и баба, као и две очеве сестре Борка и Зорка. Имали су доста грађевина, а пилоте су сместили у млечар. Спавали су на сламарици, а ујутру их је чекало печано јагње, које су отац и деда испекли на ражњу. И на фотографији се виде пилоти са тањирима у којима је јагњеће печење. Падобране су поцепали и од свиле жене су сашиле блузе, а пилоти су вадили доларе и чоколаде давали укућанима. Мој отац их је трећег дана одвео до Рожанства, па за Љубиш. Мислим да је после било договорено како да их одведу до Прањана, односно до Галовића поља. Ја сам рођен 1945. године, а ову причу су ми тек много касније испричали моји. Имао сам 20 година када је умро деда Чедо, а отац је умро пре 17 година” испричао нам је Обрад.

Када је ове године са синовима био у Прањанима, Обрад је у рукама држао фотографију своје фамилије са пилотима. Пришао му амерички амбасадор и питао га да му да слику, али Обрад није хтео, јер је имао само ту једну.

,,Онда ми је амбасадор Скат дао његову визит карту и рекао да пошаљем фотографију у амбасаду и сликали смо се заједно. Касније сам му послао ту фотографију, а он мени фотографију нас двојице. Иначе, причали смо десетак минута и рекао ми је да слабо разуме Србе зато што су подељени, једни су за Русе, други за Американце, да не зна ко шта више мисли и да због тога све више тонемо. У ствари, рекао ми је да смо потонули по свим основама и да нас је тешко извадати” описао је Обрад овај кратак сусрет са америчким амбасадором.

Обрад је имао прилике да пре 20 година на Равној гори присуствује сусрету преживелих америчких пилота и оних који су их спасили током рата.

,,Пилоти су познали сељаке и сељаци њих. Грлили су се и љубили. Било је велико славље. Не верујем да је ико више од њих жив, јер и тада су имали најмање 60 година – додао је Обрад.

Иначе, захвалницу коју су добили са именом Чеда и Милана, једноставно представља визу за Америку за све њихове потомке. Те 1944. године спашено је око 500 савезничких пилота. Операцију спасавања више стотина савезничких авијатичара заједно су извели Југословенска војска у отаџбини, мештани и америчка војнообавештајна служба ОСС. Операција Халијард сматра се једном од најуспешнијих савезничких спасилачких акција иза непријатељских линија у Другом светском рату.

 

Извор: Ужичка недеља 

 

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.845.439 посета
Тренутно на сајту: 468 посетилац(a)