Нови закон, јача брана против поплава 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća              Todorović: Velika imena iz sveta hirurgije u našem gradu              Dr Hektor Vilka Melendes iz UK do detalja opisao transplantaciju jetre i tankog creva od živog donora              Čačak ugostio više od 400 najeminentnijih srpskih hirurga              U Čačku prikazan „hamburški zahvat”, čuveni dr Dejan Bogoevski predstavio srpskim kolegama nove hirurške metode u lečenju hroničnog pankreatitisa             

 
Нови закон, јача брана против поплава
Trenutno na sajtu: 619       |       Podeli:
17.06.2015 | 0 коментар(а)



После прошлогодишњих поплава које су направиле штету од милијарду и 700 милиона евра, показало се да је неопходно успоставити

ефикаснији систем заштите критичне инфраструктуре. Томе би требало да допринесе нови Закон о управљању ризиком од елементарних непогода чији ће нацрт, како се најављује, бити готов за неколико дана.

Колико смо рањиви од дејства природе није било јасно до маја прошле године.

"Ми се сетимо критичних инфраструктура кад се десе поплаве, кад се деси земљотрес и онда препознамо колико су оне важне", каже Зоран Кековић са Факултета за безбедност.

Само у енергетском сектору штета од поплава била је 600 милиона евра. Костолац је био плављен поново током лета због тога што се није штитио добро после маја штета у првој наредној поплави била је пет пута већа и достигла је 10 милиона евра.

Директор Владине канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја Марко Благојевић каже да су почели да скрећу пажњу са обнове на превенцију.

"За претходних 20 година направљено је 19 брана за бујичне воде. Само у 2015. биће готово 23. За годину дана ћемо урадити више него што је урађено у претходних 20", рекао је Благојевић.

Директор Института за хемију и технологију Јасмина Стевановић каже да постоје хемијска средства којима се могу склонити градоносни облаци.

"Такође, можемо да усмеравамо градоносне облаке или облаке кише на нека друга подручја, да буде мања штета да не би било поплава и клизишта", каже Стевановићева.

Чак трећина територије Србије је под ризиком од клизишта, због којих су оштећене многе саобраћајнице.

"Чињеница је да ми за сада још увек немамо комплетирану правну регулативу око заштите критичне инфраструктуре. То је наша обавеза и ми смо то препознали и на томе ћемо радити пре свега и кроз реализацију акционог плана за придруживање ЕУ", каже Ђорђе Бабић из Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије.

Светски стандард је један према седам. Ако се уложи један динар у превентиву, биће заштићена седам пута вреднија имовина.

Извор: РТС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.861.135 посета
Тренутно на сајту: 620 посетилац(a)