Љубав и пажња насупрот страха 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća              Todorović: Velika imena iz sveta hirurgije u našem gradu              Dr Hektor Vilka Melendes iz UK do detalja opisao transplantaciju jetre i tankog creva od živog donora              Čačak ugostio više od 400 najeminentnijih srpskih hirurga              U Čačku prikazan „hamburški zahvat”, čuveni dr Dejan Bogoevski predstavio srpskim kolegama nove hirurške metode u lečenju hroničnog pankreatitisa             

 
Љубав и пажња насупрот страха
Trenutno na sajtu: 683       |       Podeli:
19.09.2018 | 0 коментар(а)



Чачак - Градска библиотека у сарадњи са Коларчевим народним универзитетом је 18. септембра организовала предавање

проф. др Љубомира Ерића „Страхови, њихово порекло, природа и како их превазићи”, саопштено је из Градске библиотеке.

У Сали Скупштине Града публика је имала прилику да чује примере из дугогодишњег искуства професора у пензији Медицинског факултета у Београду, психијатра и психоаналитичког психотерапеута. Др Ерић је покушао да кроз најупечатљивије примере дочара појам страха, који се може одредити и као појам стрепње тј. анксиозност, тескоба, плашња, гроза, мора, ужас и страва. Ова тема је неисцрпна и постоји више врста страхова, страхови који се јављају још у перинаталном периоду, потом страхови који настају по рођењу, који се формирају током одрастања и који могу бити велики баласт и кочница у развоју и напретку личности.

У уводном делу предавања водитељка програма Марија Радуловић присутнима је приближила богат научни опус професора Ерића, указала да се страх као тема уочава у различитим областима, од примењених уметности, књижевности, па до свакодневног живота указујући која су то поља истраживачког рада професора Ерића. Професор Бранко Ковачевић, уредник програма на Коларчевом народном универзитету, који блиско сарађује са др Ерићем, обратио се публици и захвалио запосленима чачанске Библиотеке на позиву. „Хвала Вам на разумевању и препознавању добрих садржаја. Радујем се и нашој будућој сарадњи, јер Вашим пресељењем у нову зграду, што је велики догађај за културну јавност Србије, отварате поље за реализацију већег броја квалитетних програма.”

Потом је проф. др Љубомир Ерић започео излагање и говорио о важности и улози родитеља у одрастању детета, нарочито присуства мајке у животу малишана до треће године живота. Да би дете, а касније и зрела особа била способна да обавља интерперсоналну комуникацију или да учествује у свакодневним активностима без страха, одлази у вртић и школу, одговара, учи и у адолесцентском добу развија праве пријатељске односе, а у каснијем периоду и партнерске, битно је да је у раном детињству није била емоцинално занемарена.

Током предавања проф. др Ерић је указао и на страх од живота као битан сегмент у формирању личности, а који је све више присутан у савременом друштву и врло често се не препознаје. Додао је да особе које су талентоване, образоване и успешне у послу често имају ову врсту страха, која се може држати под контролом и умањити уз стручну помоћ. Код младих људи посебно је изражен страх од испита, јавног наступа, али и партнерских односа.

„У малим дозама страх може бити и пожељан, јер нас тако чува од опасности, али оптерећеност и трема која настаје у одговарању, јавном излагању и односима ако се на време уочи, може се ставити у стање мировања и нормалног животног функционисања. Вера у себе и у друге је први елемент развоја љубави, а љубав је кључна за развој личности”, додао је проф. др Ерић.

На предљавању је било речи и о страху од смрти, за који многи психоаналитичари сматрају да је узрок свих осталих страхова. Закључак излагања је био да се неки страхови могу лакше, неки теже превазићи, али да је неопходно да постоји жеља лица да проблем реши, и да се обрати стручњаку.

На крају је публика постављала питања др Ерићу, а неки су и након излагања наставили разговор са еминентним професором, и показали интересовање за овакве теме и у будућности.

Глас западне Србије




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.859.251 посета
Тренутно на сајту: 683 посетилац(a)