ЈОВО БАКИЋ: КАКВЕ СУ НАШЕ ВОЂЕ 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
ЈОВО БАКИЋ: КАКВЕ СУ НАШЕ ВОЂЕ
Trenutno na sajtu: 531       |       Podeli:
06.10.2013 | 0 коментар(а)



Социлог Јово Бакић за Недељник је анализирао политичку сцену Србије, понудио одговоре на нека кључна питања у држави

осврнуо се на 13 година од петоокобарских промена и оценио водеће политичке фигуре. За социлога Јову Бакића сукоби између СНС и ДС који су кулминирали после смене Драгана Ђиласа с места градоначелника Београда уобичајена су спорења ривалских политичких странака. Бакић је у разговору за Недељник оценио да ако би избори у престоници били расписани независно од републичких, онда би шансе Ђиласа расле, пошто би, како каже, било белодано да СНС нема никог да му се супротстави. 

"Међутим, ако би београдски избори били повезани с републичким, изгледи ДС-а и Ђиласа би опали, пошто би СНС искористио синергетски ефекат Вучићеве популарности на републичком нивоу. Другим речима, истовремено обављање републичких и градских избора би Београђане могло навести да зажмуре на чињеницу да СНС нема достојног ривала Ђиласу", додао је Бакић. 

Јавност већ спекулише с ким ће Вучић правити следећу владу, као да су избори малтене расписани. Какве су ваше процене - ко је будући партнер напредњака? Ко има највеће шансе - Дачић, Ђилас, Динкић или ће само мањинске странке бити неопходне СНС за достизање скупштинске већине? 

Све то зависи од исхода избора. У овом тренутку нико не зна ко ће од наведених личности и њихових странака прећи цензус. Они који пређу цензус, биће потенцијални партнери СНС. 

ДС и ЛДП започеле су преговоре о опозицином окупљању, најављујући његово ширење с другим странкама и појединицима који су незадовољни овом владајућом гарнитуром. Може ли, или како, тај савез да буде алтернатива власти оличеној пре свега у Вучићу? 

Не може, јер многи који би могли гласати за Ђиласа не могу гласати за Јовановића, а и неки који би гласали за Јовановића не би могли за Ђиласа. Више гласова би добили засебно него заједно. Другим речима, овакав савез ће одмоћи онима који га праве и помоћи Вучићу. 

Сведоци смо пораста малолетничке деликвенције, насиља међу младима на сваком кораку, хулигани су опет спречили геј параду. Може ли се томе и како стати на пут? И ко је за то одговоран? 

Одговорни су координатор државних служби безбедности Александар Вучић и, нарочито, министар унутрашњих послова Ивица Дачић. Само државни органи могу употребљавати силу. Ако неки други покушавају да примене силу, они се неминовно сукобљавају с државом и морају сносити законом предвиђене последице. Исувише је речита чињеница да се то у Србији не дешава. 

Шта је заправо горући проблем ове државе? Економија? 

Политички капитализам је горући проблем, односно спрега политике, јавних предузећа и служби, привреде, криминала и корупције. Политичке странке постављају своје, неретко неспособне и, по правилу, корумпиране људе у јавна предузећа и државне службе, ови омогућују послове само политички подобним привредницима, а они, пак, морају подмићивати политичаре и државне службенике како би добили уносне послове. Криминалци, пак, перу новац тако што подмићивањем политичара и државних службеника отварају ресторане, кафане, коцкарнице, ређе привредна предузећа или телевизије, те на тај начин постају уважени привредници, каткад и политичари. 

Прошло је 13 година од петоокотобарских промена и одласка Милошевића. Кад погледате у ретровизор, шта све видите? 

Видим изневерену позитивну енергију грађана Србије и пропуштену прилику за убрзани друштвени развој. 

Томислав Николић? 

Николић није победио Бориса Тадића, већ је потоњи изгубио председничке изборе. Оног тренутка кад је Николић дао оставку на место председника СНС, као залог победе на председничким изборима, изгубио је реалну политичку моћ. Пошто његов политички ауторитет (не рачунајући СРС, односно СНС) у Србији никад није ни био на завидној висини, није се ништа друго ни могло очекивати. 

Александар Вучић? 

Након деведесетих у којима је био једна од најпроблематичнијих политичких личности, пробудио је после окончања избора 2012. године наду да се нешто у Србији може побољшати. Ова нада полако почиње да гасне... 

Ивица Дачић? 

Демагогија је друго име СПС, а нарочито њеног вође. Афере "кофер" и "банана" морају се разјаснити на овај или онај начин, односно Ивица Дачић треба да буде или поштовања достојан демагог или у затвору. Другим речима, дубоко је несрећно друштво у којем се премијер, министар унутрашњих послова, његов саветник за националну безбедност и шефови кабинета, бар у једном делу јавности сумњиче, што истражни органи ни не покушавају да истраже, да су, можда, уплетени у криминалне радње. 

Драган Ђилас? 

Способан градоначелник Београда, али се досад рђавим показао као вођа странке; с једне стране, арогантан и нетрпељив према добронамерним критичарима и љубопитљивим новинарима, а с друге, неодлучан у обрачуну с онима који су током протеклих година ДС довели на лош глас. Недостаје му како стрпљење, политички такт, поштовање туђе личности уопште и посебно личности политичког противника, тако и одлучност у политичким биткама. 

Чeомир Јовановић? 

Персонификација српског политичког хохштаплераја; темељито компромитује вредности за које се вербално залаже. 

Војислав Коштуница? 

Један од главних неимара политичког капитализма с њему својственим клијентелистичким везама између странака, крупног капитала и криминала; неретко је, упркос личном поштењу, имао веома рђаве сараднике и саветнике, а конзервативна националистичка идеологија превисока је препрека бржем друштвеном развоју. 

Млађан Динкић? 

Оличење наопаког политичког система Србије и коруптивне везе политичких странака и крупног капитала; компромитовао је у недовољно обавештеној јавности све идеје за које се вербално залагао.

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.779.513 посета
Тренутно на сајту: 529 посетилац(a)