Све новине за пензионере: Колике ће бити повишице у децембру и јануару и шта се мења за оне који тек иду у пензију 



 
Све новине за пензионере: Колике ће бити повишице у децембру и јануару и шта се мења за оне који тек иду у пензију
Trenutno na sajtu: 564       |       Podeli:
29.11.2022 | 0 коментар(а)



Свим пензионерима у Србији износ на чеку ће од децембра бити увећани за 9 одсто. Најављена повишица

значи да ће просечна пензија уместо 30.973, сада бити 33.760 динара, односно да ће бити већа за око 2.800 динара. Најстарије суграђане, од 1. јануара следеће године чекају још неке новине.

Следећа повишица од још 12,1 одсто најављена је од Нове године, а у припреми су и три нова модела обрачунавања висине пензија, кроз измене Закона о пензијском и инвалидском осигурању. За жене се уводи и нови услов за пензију, односно наставља се са пооштравањем критеријума, тако да ће оне које од јануара буду окончале радни век, морати да раде два месеца дуже - до 63 године и шест месеци живота и да остваре најмање 15 година стажа.

Повишица у децембру од 1.500 до 14.000 динара

После усклађивања новембарских пензија за девет одсто најнижа пензија која је била 16.884 динара, ће бити 18.404, док на највеће повећање могу да рачунају они који имају највеће пензије. Према подацима ПИО фонда, највиша пензија од 1. новембра коју ће пензионери у Србији примити у децембру биће 169.512 динара, односно биће већа за око 14.000 динара у односу на претходни период.

Према календару исплата новембарских пензија који је објавио Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО), пензије за овај месец први ће добити корисници из категорије самосталних делатности, којима ће примања почети да пристижу од 2. децембра, а до 12. децембра ће их добити и сви остали пензионери.

Осим тога, новчана накнада за помоћ и негу другог лица за прву групу (100 одсто),износиће 22.030 динара, док новчана накнада за телесно оштећење за кориснике са 100 одсто оштећења које је последица повреде на раду или професионалне болести износи 9.179,33 динара. Увећана је и новчана накнада погребних трошкова за све категорије осигураника и сада износи 50.721 динар.

Према најновијим подацима ПИО фонда, у Србији има 1.647.909 корисника пензија, а 84, 8 одсто су у категорији запослених, док 6,5 одсто чине они који су обављали самосталне делатности, а 8,7 одсто су радили као пољопривредници. Сваком другом пензионеру месечно на рачун леже мање од просечне пензије која износи 30.973 динара. Само 103.000 пензионера прима плату у висини просечне плате на ниову Републике Србије, док има 54 пензионера који примају максималан износ од око 155.500 динара.

Обрачун по три модела

Министар финансија Синиша Мали најавио је да ће од 1. јануара бити примењивана швајцарска формула плус за усклађивање пензија, према којој ће пензије, како је рекао, бити додатно заштићене. Мали је на седници Скупштине Србије, где је расправљано и о Предлогу закона о допуни Закона о пензијском и инвалидском осигурању, објаснио да ће постојати три модела за усклађивање пензија.

Суштина измена је у томе да ће се индексација пензија од 2023. године радити у складу са бруто друштвеним производом,. Први предвиђа да ако издвајања за пензије буду мања од 10 одсто БДП, да се оне усклађују само са просечном нето платом, други ако издвајања буду између 10 и 10,5 одсто да се пензије уклађују као и сада, односно са збиром половине процента инфлације и половине процента раста нето плате, а трећи да ако издвајање премаши 10,5 одсто БДП да се пензије усклађују са инфлацијом.

Министар је објаснио да ће ова повишица бити потпуно исплаћена из средстава Фонда ПИО, јер су, како је истакао, приходи од доприноса за пензијско и инвалидско осигурање толико повећани да има новца за тако нешто.

Председник Савеза пензионера Србије Андреја Савић сматра да је одлука о повишици добар потез државе, али указује да би требало посебно заштитити пензионере са најнижим примањима, које инфлација највише погађа.

„Да би ове измене имале прави ефекат по пензионере тражићемо да се усклађивање пензија ради два пута годишње, како би се спречило негативно дејство инфлације", рекао је Савић.

Економиста Владимир Вучковић из Мокрогорске школе менаџмента је изјавио за Еуронеwс Србија да раст пензија од око 21 одсто, колико се укупно очекује у новембру и јануару, није мали, али да ће за грађане све практично остати на истом, јер се због инфлације неће ништа битно променити када је у питању њихова куповна моћ.

„То није мали раст, али он прати инфлацију и грађани ће бити ту негде где су сада. То не значи да је влада мало дала. Чини ми се да је то најбоље што је могло да се уради у овом тренутку. Влада мора да пази шта ради, да не обећава нешто што не може да испуни, јер опет можемо доћи у проблем. Ово повећање се сада прилично добро уклапа у буџетске бројеве и не би требало да буде опасно за јавне финансије", рекао је Вучковић.

Нови услов за пензионисање жена 

Од 1. јануара ће важити нови услови за остваривање права на старосну и превремену старосну пензију. Граница за одлазак у старосну пензију код жена помера се за два месеца, тако да је услов за жене у 2023. години 63 године и шест месеци живота и најмање 15 година стажа осигурања. Код мушкараца и даље важе исти услови – 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања.

„Закон прописује померање старосног услова за жене све до 2032. године када ће услови за оба пола бити изједначени, 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања. Осим овог основа за старосну пензију, осигураници оба пола могу то право остварити са навршених 45 година стажа осигурања, без обзира на године живота", наводе у Фонду ПИО.

За остваривање права на превремену старосну пензију, од 1. јануара 2023. године мушкарцима ће бити потребно 40 година стажа осигурања и 60 година живота, а женама најмање 40 година стажа осигурања и 59 година и шест месеци живота.

„У овом случају пензија се трајно умањује за 0,34 одсто за сваки месец пре навршених година живота прописаних за стицање права на старосну пензију у тој календарској години, а максимално 20,4 одсто. Померање услова за одлазак у превремену старосну пензију предвиђено је до 2024. године, када ће за остваривање ове врсте права за оба пола бити потребно 60 година живота и 40 година стажа осигурања", објашњавају у Фонду ПИО.

ГЗС/Еуроњуз




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


penzije povecanje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.833.736 посета
Тренутно на сајту: 564 посетилац(a)