Свеж шаран никад скупљи – 749 динара по килограму 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Свеж шаран никад скупљи – 749 динара по килограму
Trenutno na sajtu: 405       |       Podeli:
13.12.2022 | 1 коментар(а)



Произвођачи кажу да се до јануара може очекивати ново поскупљење, а предвиђања су да на пролеће вероватно нећемо имати довољно домаће рибе на тржишту

Свеж шаран је по килограму достигао цену од 749 динара и иако је то до сада незабележено, поскупљењима најпродаваније рибе код нас изгледа још није крај. Произвођачи наводе да се до јануара може очекивати ново повећање цена, а предвиђања су да на пролеће вероватно нећемо имати довољно домаће рибе на тржишту. У овом тренутку снабдевеност је добра, а високе цене су последица, не само укупног стања у овој производњи, тешкоћа које су настале током пандемије вируса корона, него и растом трошкова и готово свих инпута. Александар Стајчић, директор ДТД рибарства и потпредседник Групације за рибарство при ПКС каже за „Политику” да су сви проблеми на које овај сектор указује годинама дошли на наплату, те да смо сада сведоци и непопуларних цена које су додатно оптерећење за потрошаче.

– У овом тренутку имамо у понуди довољно домаће рибе, пре свега шарана, али и увозних врста свеже и замрзнуте рибе. Цене су високе, али на жалост потрошача, мислим да нас чека ново поскупљење после Светог Николе. Осим шарана, слична је ситуација и са увозном рибом, јер цене расту и на светском тржишту. У последњих десет година непрекидно бележимо пад производње шарана и она је сада преполовљена, каже Стајчић. Према статистичким подацима, пад производње бележи се у последњој деценији, а само током 2021. у нашој земљи је произведено за 30 одсто мање рибе него у 2020. Некада је под рибњацима било и до 15.000 хектара. Сада, према подацима Републичког завода за статистику, постоји 8.690 хектара шаранских рибњака. Процењује се да пастрмских рибњака има на неких 14 хектара и то у брдско-планинским подручјима централне Србије. Према подацима ПКС-а више од половине увезене рибе је у конзерви, следи замрзнута, рибљи филети и на крају свежа. Увозимо са Тајланда, из Хрватске, Шпаније, Вијетнама, али и земаља у региону. Упитан каквог је квалитета риба која се сада нуди на тржишту, Стајчић одговара да је шаран који је тренутно у понуди доброг квалитета, али да је важно да потрошачи рибу набављају на провереним местима како би били сигурни да је контролисана. Србија не подмирује ни своје потребе за пастрмком, па се ова, друга најпродаванија свежа риба код нас, делимично увози из Босне и Херцеговине. Свежа морска риба стиже из Грчке, Хрватске и Турске.

И Крум Анастасов, директор рибњака „Капетански рит” из Кањиже и председник Групације за рибарство при ПКС сматра да је несхватљиво да се огроман потенцијал који Србија има у овој грани не користи, те да је производња рибе у односу на најлошију година пала за 30 одсто.

– Све што смо прогнозирали се дешава, смањена је производња шарана, па још уз раст трошкова производње имамо овакве цене. Мислим да на пролеће уопште нећемо имати рибе, али на све апеле које смо упућивали до сада сви су остали глуви и то је очекивано. Уз све проблеме су и субвенције симболичне, јер рибњаци добијају 10 динара по килограму произведене и продате конзумне рибе. Сигурно је да ће бити већа потреба за увозом који је сада око 70 одсто – објашњава Крум.

У трговинским ланцима су, напомињу за наш лист спремно дочекали овај период када је повећана потражња за свим врстама рибе. Како кажу у „Делезу Србија”, у свих 20 рибарница, колико их има у трговинском ланцу, је одлична снабдевеност и покривен је веома широк и разноврстан избор и речне и морске рибе, а просечна продаја по радњи износи око 30 килограма дневно.

– Осим уобичајене понуде имамо и дивље морске рибе као што су сабљарка, туна, сан пјер, зубатац, угор, шкарпина и реп грдобе. Највећа потражња наших купаца је и у овој години за шараном, који је у свим рибарницама искључиво домаћег порекла, а потом и за пастрмком. Од морских риба купци најчешће пазаре филете лососа, бранцин и ораду. Од јуче су на снази и снижења на најпродаванијим артиклима. Цена свеже пастрмке је 500 динара за килограм, комплет за рибљу чорбу ће бити доступан по цени од 350 динара, лосос пастрмка 650, а шаран 700 динара, наводе из „Делеза”.

У „Меркатору С” кажу да је у њиховим објектима најпродаванији жив шаран, који је 100 одсто домаћег порекла из рибњака у Сомбору. Ова риба се највише продаје за време божићњег и ускршњег поста. Поред шарана, пастрмка је други најпродаванији артикал код овог малопродавца.

-Када је реч о ценама, актуелна светска криза је утицала на то да произвођачке цене свеже рибе порасту за око 30 одсто, што је знатно утицало на продају свеже рибе током целе године. Упркос томе, на потражњу свеже рибе утичу и акцијске цене, а компанија Мерцатор-С се труди да артикле који су најтраженији константно има на акцијској цени, јер на тај начин нудимо потрошачима приступачнију куповину, кажу у овом малопродајном ланцу за „Политику”.

ГЗС/Политика

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Dragacevac

    Za Djurdjic je bio 800



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 158.390.503 посета
    Тренутно на сајту: 406 посетилац(a)