Тодоровић: Град улаже у своју будућност, а то су млади и деца 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Тодоровић: Град улаже у своју будућност, а то су млади и деца
Trenutno na sajtu: 338       |       Podeli:
12.02.2019 | 0 коментар(а)



Чачак - Градоначелник Чачка Милун Тодоровић са сарадницима обишао је данас радове на реконструкцији простора, у коме се налазила Градска библиотека у Дому културе,
Руководство града Чачка у обиласку радова на реконструкцији вртића „Полетарац”, фото: РИНА

за потребе Стартап центра и реконструкцију дечјег вртића „Полетарац”.

Заменица градоначелника Милица Дачић у обиласку простора где ће се наћи један од осам Регионалних иновационих стартап центара у Србији рекла је да су из кабинета министра за технолошки развој и иновацију добили 45,6 милиона динара за ту намену.

„Сам град улажио је 1,2 милиона у овај простор од 620 м2, такође локална самоуправа ће сносити трошкове и комуналија, док се у марту очекује отварање. На почетку планирамо да овај простор дамо бесплатно младима на коришћење и очекујемо да овде они развијају своје предузетничке идеје. Иначе, Дом културе изграђен је 1971. и од тада није обновљан”, рекла је Дачић.

Заменица градоначелника града Чачка Милица Дачић, фото: РИНА

Према њеним речима он ће садржати коворкинг простор, учионице, простор за младе, конференцијску салу и одређене канцеларије.
„Планови су нам да га и даље унапређујемо и да стварамо услове да младе задржимо у граду, а министар је најавио да ће у овој години буџет за иновације и развој бити дуплиран. Сматрамо да ће се развити 10 стартап тимова од којих ће три добити посебну подршку града, а њих ће изабрати наши оснивачаи НТП. Научно технолошки парк чини представници привреде, локалне самоуправе наших образованих институција”, истиче Дачић.

В. д. директора НТП у Чачку Мирко Пешић додао је да је Регионални старап центар у Чачку намењен да постакне стартап иновациони еко систем у Чачку.

В. д. директора НТП у Чачку Мирко Пешић, фото: РИНА

„Да наши млади образовани људи и они који имају иновативне идеје имају место за рад и додатну едукацију и за повезивање како би покренули своје стартапове, идеје и компаније које могу достићи велике размере. Наш податак је да на нивоу Србије постоји регистровано око 250 стартапова, што није довољан број. Оно што ради наша Влада и кабинет министра за иновације и технолошки развој да кроз развој оваквих центара постакне целу нашу земљу и омогући инфраструктурне и техничке услове за њихово развијање. Податак од прошле године говори да више од милијарду евра, износи извоз из наше земље, продајом софтвера, што је више него што је остварено у ауто индустрији. Наша будућност је разувој информационих технологија али и примена истих у свим сверама привреде. Имамо институције које су међународно признате и које се могу још развијати као што је Институт за воћарство, Агрономски факултет и Технички факултет, помоћу идеја и нових решења који управо могу доћи из стартап центара”, рекао је Пешић.

Он додаје да је сваке године све више ђака који су заинтересовани за ИТ смерове и који сутра могу да раде у стартап центрима, а циљ је и сарадња са осталим градовима.

Градоначелник Милун Тодоровић обишао је данас и радове на реконструкцији најстаријег вртића у Чачку који ће након комплетне реконструкције повећати за скоро дупло своје капацитете.

Градоначелник Чачка Милун Тодроовић, фото: РИНА

„На овој локацији Полетарац је почео са радом 1938. данас се реконструше уз велику помоћ Владе РС која је учествовала са 13 и града који је издвојио 19 милиона. Када се радови заврше они ће износити око 40 милиона динара, јер је град Чачак издвојио још око 4 милиона за нове садржаје и нешто мање за грејање топлотним пумпама. Проширили смо двориште у оним границама у којима је град Чачак власник парцеле. Извођач радова је чачанска фирма Рамарк”, рекао је Тодоровић додајући да је до сада овде боравило око 100 малишана док ће после проширења овај објекат моћи да прими до 180 деце на простору површине 550 м2.

Према његовим речима неће се овде зауставити у помагању ПУ где тренутно борави 3.530 малишана у државним и 710 који су смештени у приватном власништву, јер ће се трудити да што више деце сместе у вртиће.

Директорка Предшколске установе „Моје детињство“ Сузана Симеуновић, фото: РИНА

Директорка Предшколске установе „Моје детињство“ Сузана Симеуновић истакла је да им је битно да објекат буде безбедан и примљен од надлежних инспекција а да они веома брзо могу да организују рад кад вртић буде опремљен.

„Ми имао већ спремне спискове деце. Она ће бити смештена у пет васпитних група и две групе посебног програма од четири сата. То су специјални програми које већ имамо у вртићу у Заблаћу, где деца бораве четири сата без оброка који је иначе обавезан у целодневном боравку. Овде је акценат на васпитно - образовном раду. Ми смо већ, захваљујући средствима која су била обезбеђена из града, обезбедили опрему за Полетарац, како за васпитне групе тако и за кухињски смештај. А добиће и још један вишенаменски простор који није имао”, рекла је Сименуновић.

ГЗС/РИНА

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.815.176 посета
Тренутно на сајту: 339 посетилац(a)