Значајно повећање ужичког буџета за 2019. годину (ВИДЕО) 


U Srbiji danas oblačno, mestimično kiša              Razlog havarije je obrušavanje zemlje, evo do kada će biti rešen problem sa vodom u Aveniji              Sutra Forum poslodavaca u Čačku, 10. maja u Gornjem Milanovcu              SNS Čačak - Čačanska opozicija ko pile u kučinama             

 
Значајно повећање ужичког буџета за 2019. годину (ВИДЕО)
Trenutno na sajtu: 372       |       Podeli:
31.10.2018 | 0 коментар(а)



Ужице - Буџет града Ужица у последњих неколико година је константно већи, јер се планира на реалним основама,

дакле нема неиспуњених буџетских позиција, рекао је за Глас западне Србије члан градског већа задужен за буџет и финансије Миодраг Петковић. Он је истакао да је то од изузетне важности јер при доношењу буџета и планирању распоређујемо средства тамо где је најпотребније и на најбољи начин трошимо новац наших суграђана.

Петковић је истакао да су буџети претодних година пре свега били једним делом трошени и на обавезе које из претодних перида нису биле измирене.

„Од преузимања власти ми смо се бавили измиривањем тих обавеза и сада смо у ситуацији да константно на рачуну града Ужица имамо између 250 и 300 милиона динарана дневном нивоу и да немамо неизмирених обавеза”, казао је Петковић и додао да је буџет за 2018. годину био већи у односу на раније, као и да су у току ове године урађена два ребаланса.

Петковић је прецизирао да је Ужице град који има развијену мрежу основних и средњих школа.

„За предшколску установу, основне и средње школе иде негде око 500 милиона динара годишње и то је нешто што мора да се финансира и потребно је да се финансира у том износу. Рад ПУ подржавамо са 300 милиона, а мимо тих средстава улажемо кроз опремање постојећих и отварање нових вртића. Недавно је завршен објекат новог вртића на Пори и на Белој земљи”, рекао је члан градског већа Миодраг Петковић.

Средства из буџета у значајном износу издвајају се и за установе културе од којих многе превазилазе регионални значај и за које је на годишњем нивоу потребно око 175 милиона динара. Ужице такође има потребу и за спровођење мера социјалне политике и у тој области постоји читав сет развијених мера за које се на годишњем нивоу издваја преко 80 милиона динара.

„За следећу годину се планира повећање, посебно за повећање накнада за незапослене породиље са 35 на 40 хиљада динара. Такође, определићемо буџетску линију у износу од четири милиона динара као подршку за треће и четврто дете”, казао је он.

Према његовим речима значајна су издвајања за спорт. У 2018. години буџЕт за спорт износио је 41 милион, док је за наредну годину планирано увећање за пет милиона.

Петковић је наглсдио да се велика пажња посвећује решавању еколошких проблема.

„Како би се смањило загађење ваздуха које је у Ужицу евидентно, градска топлана прелази на гас, остало је питање решавања још једне котларнице, међутим проблем су индивидуална домаћинства која за огрев углавном користе чврста горива која доприносе погоршању еколошке ситуације”, рекао је Петковић. Због тога ће се ставке енергетске ефикасности за следећу годину бити увећане и износиће15 милиона динара, при чему је идеја да цена прикључка на гас буде преполовљена.

Водоснабдевање је такође један од горућих проблема, али захваљујући подршци Владе РС биће решен и тај проблем. У децембру месецу се завршава друга фаза реконструкције фабрике воде „Петар Антонијевић” на Церовића брду и то је значајан пројекат за град за који је Влада определила шест милиона евра како би успели да заокруже ту инвестицију.

Што се тиче пољопривреде подаци говоре да је за протеклих неколико година ова ставка у буџету дуплирана.

„Поред тога што се издвајау директне субвенције у пољопривреду, улаже се доста у реконструкцију путева и у нове водоводе јер схватамо да један део становништва живи од пољопривреде и да им је помоћ града од изузетне важности”.

Коментаришући рад јавних комуналних предузећа, Петковић каже да се види помак.

„Последњих година није било значајног скока цена комуналних услуга, покушавамо да унутрашњим уштедама ограничимо повећање цена услуга, али често то није лако изводљиво јер неке комуналне услуге зависе од цена инпута, цена на светским тржиштима, али уз домаћинско пословање сведено је на минималну меру”, тврди он.

Петковић истиче да је често недостајала комуникација између грађана и јавних предузећа и то се видело након увођења система “48 сати”. Он каже да се на тај начин дошло до сазнања за поједине проблеме који су многима у локалној самоуправи били потпуна непознаница.

„Жеља је да грађани буду максимално укључени у креирање буџета као и у његово трошење”, прича члан градског већа задужен за буџет и финансије. Он је казао да је Ужице један од првих градова у Србији који на месечном нивоу објављује све приходе и трошкове на сајту града и то на начин разумљив просечном суграђанину. Друга важна ствар јесте укључивање грађана у трошење средстава од пореза на имовину кроз пројекат који је подржан од стране швајцарске владе.

„За буџет у 2019. години опредељено је пет милиона динара који ће се директно по конкурсу делити неформалним групама грађана, односно оним групама људи који редовно плаћају порез на имовину. Управо они ће моћи да конкуришу за пројекте не мање од 100 до 500 хиљада динара. Градска управа ће дакле финансијски испратити те пројекте док ће грађани својим волонтерским радом моћи да реше своје комуналние проблеме као што су уређења јавних површина, квартова, пешачких стаза, дечијих игралишта, па ће чак и у комисијама за одобравање средстава седети наши суграђани”, закључио је Петковић.

Глас западне Србије





PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.890.729 посета
Тренутно на сајту: 373 посетилац(a)