Са овог места бране се хектари родних њива и спасавају милиони 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Са овог места бране се хектари родних њива и спасавају милиони
Trenutno na sajtu: 551       |       Podeli:
09.05.2021 | 0 коментар(а)



Чачак – Највећи непријатељи фабрика под отвореним небом свакако су временске неприлике, а највише место на лествици заузимају пролећни мраз и град.



И док је прва непогода већ десетковала ране сорта воћа, у селу Пријевор које је познато као пољопривредни крај, од почетка сезоне, за месец дана није испаљена ниједна противградна ракета. Драган Миловановић већ 17 година чува стражу на противградној станици у свом селу, али ових првих дана још увек, како каже, није имао много посла.

„Прошле године већ за првих месец дана био је испаљен рекордан број ракета. Била је тешка сезона, сада је ситуација боља. Још увек нисмо дејствовали, најбоље би било да тако и остане до даљњег. Противградна сезона траје до 15. Октобра, видећемо како ће се ситуација даље одвијати“, рекао је  Драган за РИНУ.

Драган Миловановић већ 17 година чува стражу на противградној станици, фото: РИНА

Док муње парају небо, противградни стрелци нису у заклону, и сами су врло често пољопривредници, па бранећи комшијске њиве, бране и себе. Прецизна упутства за дејствовање добијају од радарског центра Ужице.

„Мора да се пуца на време, од момента издавања команде само 30 секунди је неоходно да се испале ракете, ако до тада ниси пуцао, немој ни пуцати, џабе трошиш ракете”, додаје Миловановић.

Многи воћари још увек гледају у небо и зависе од временских услова. Они сматрају да су противградне ракете један од начина како могу заштити род, али поједини се одлучују за осигурање и противградне мреже.

Многи од ове намере одустају јер сматрају да је постављање противградне мреже на њихово имање луксуз који себи не могу да приуште. Миле Радисављевић, власник фирме која се бави постављењем противградних мрежа објашњава да ли је то заиста тако.

Противградне мреже такође начин да се сачува род воћа, фото: РИНА

“Иако многи произвођачи сматрају да је постваљање противградне мреже изузетно скупо, поента је да она за неколико година саму себе исплати.  Цена по хектару, уколико је парцела правилна кошта око 15 – 16 хиљада евра. Гаранција је од осам до десет година, али у пракси она опстаје много дуже. Имајући у виду колике су штете од града сваке године, постављање противградних мрежа доноси вишеструке бенефите“, изјавио је Радисављевић.

Они пољопривредници који су се одлучили да уложе средства и на своје засаде поставе противградну мрежу, кажу да мирно спавају и  не прате временску прогнозу.

ГЗС/ РИНА 

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Grad protivgradna stanica raketa

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.806.910 посета
Тренутно на сајту: 554 посетилац(a)