Др Луковић: Епидемиолошки талас полако почиње да јењава 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Др Луковић: Епидемиолошки талас полако почиње да јењава
Trenutno na sajtu: 581       |       Podeli:
05.10.2021 | 0 коментар(а)



Чачак - Што се епидемиолошке ситуиације тиче, полако долазимо у позицију да епидемијски талас стидљиво почиње да јењава,
др Михаило Луковић, руководилац Радног тима за праћење ширења вируса корона , фото: ГЗС

рекао је др Михаило Луковић, руководилац Радног тима за праћење ширења вируса корона на подручју Моравичког округа.

Он је истакао да то не значи за болничке капацитете, јер тамо стижу пацијенти са тежим клиничким слиакма.

„Онога тренутка кад почне у примарној здравственој заштити да пада број новоинфицираних или бар да стагнира, ми знамо, сем неког већег изненађења које не очекујемо епидемиолошка ситуација почети да се полако смирује. Прошле недеље смо имали састанак у болници, градоначелник, др Пајовић, др Тошиић и ја са колегама иу болнице Чињеница је да су људи преморени под приличном тензијом што је и разумљиво с обзиром на то колико посла имају те да су у ситуацији и физичлпх и психичког премора, што ј е потпуно људски и разумљиво, јер они морају још да тарју, ми без њих не можемо”, нагласио је др Луковић.

Др Луковић је појаснио да се улаже велики труд да се задрже капацитети, да се нова болница не убаци у ковид систем, зато су и обезбеђени капацитети у Ивањици, а за крајње озбиљну ситуацију ту је Плава хала, за коју се надају да неће бити потребна. За недељу две се улази у период када ће се све одлучити, он мисли у повољном смислуи.

„Др Пајовић у Дому здравља прошле недеље је имао 190, 200, у питању су први прегледи, они су пали на 130 до 150, то је практично једна четвртина. Поређења ради, суботе и недеље прошле седмице и суботе и недеље ове, где се јасно види да постоји тренд пада. Када је у питању Завод за јавно здравље, тај број се држи на неком нивоу од 110 до 120, зависи колико се узме, али учешће и позитивних у укупном броју, то мало јењава, тако да је јуче било 23,24, а иначе је било стандардно око 30 и нешто, али чини се да полако пада учешће позитивних”, казао је он.

Просветна инспекција извештава да се полако ситуација у школама смирује. Инспекцијексе службе радиле су цео викенд на контроли објеката.

„Једна од главних замерки колега у болници, ја их ту разумем је прављење великих весеља у условима где људи по троје четворо умире у болници и да здравствени радници раде под крајњим напором. Међутим о забрани окупљања и све остало одлучује Републички штаб. На основу тих мера се ми даље понашамо. У једном тренутку током анализе, ја сам се погрешно изразио и рекао сам да смо у неком делу приче мало били препуштени сами себи. Али реаговала је госпођа Нада из Фонда и рекла да је држава много тога учинила и локална заједница што је апсолутно тачно. Да не помињемо где смо били у марту и са дијагностиком, и са вакцинама, а где смо сада. Уложена су огромна средства како би све ово функционисало. Ни једног тренутка нисмо дошли до оних слика Северне Италије и других земаља. И поред свега ми смо на неки начин успели да одржимо систем да функционише”, закључио је др Луковић.

Директор чачанске болнице др Мирослав Сретеновић, фото: ГЗС

Директор чачанске болнице др Мирослав Сретеновић рекао је да је у тој установи и даље озбиљна ситуација, тренутно су збринута 174 оболела, са и даље дневним пријемом од 15 до 25 пацијената, јер још увек велики број људи у нашој амбуланти, док у болницу долазе они пацијенти којима су већ узнапредовале болестии већ имају симптоме који трају неколико дана и због тога има оиних који свакодневно који јесу за болничко лечење. Респираторни центар је такође попуњен има пацијената и на респираторима као и на другим облицима механичке вентилције.

„Успевамо да некако избалансирамо да обезбедимо још слободних места у болници, уи последња два до три дана јесте мањи пад у свеукупном, броју, првенствено заражених, али да ли ће се тако наставити, не можемо да знамо. што се тиче подршке и опреме, све је сасвим коректно, имамо у довољним количинама, али оно што стоји је да су људи пред пуцањем. Све ово заиста превазилази и најцрње идеје и слутње, у последњих неколико дана имамо доста смртних исхода што негде говори да је у овом таласу ружна клиничка слика се развија брзо. То је и психички и фозички веома тешко и носити и подносити. грађанство мора урадити највећи део послау смислу избегавање контаката, примене мера и наравно вакцинација на првом месту”, рекао је др Сретеновић.

На питање новинара каква је клиничка слика деце која су збринута у болницу и да ли родитеље треба да брину, др Сретеновић је рекао да је у последњих десет до петнаест дана било четворо, петоро хоспитализоване деце и да то јесу биле упале плућа, најмлађе дете је имало свега 24 дана, отпуштено је кући.

„Тренутно нема хоспитализоване деце, али то јесу упале плућа и озбиљне клиничке слике, али се дају лечити и прогноза код деце је боља, јер наравно, деца немају придружених болести и њихов имуни систем је неоштећен, није истрошен, тако да за сада нема разлога за панику у смислу клиничке слике и тока њиховог лечења”, закључио је др Сретеновић.

ГЗС

 

 

 

 

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


radni tim cacak covid 19

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.754.668 посета
Тренутно на сајту: 577 посетилац(a)