Има шансе за жене које имају преко 45 година 


U Srbiji danas do 17 stepeni              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Има шансе за жене које имају преко 45 година
Trenutno na sajtu: 378       |       Podeli:
20.02.2020 | 0 коментар(а)



Чачак - У реализацији Удружења „Ларис” из Чачка у партнерству са Удржењем „Жене на прекретници” из Београда одржан je округли сто
Фото: ГЗС

као део активности  пројекта „Друга шанса за жене које имају 45+ година у Србији”. Овај пројекат је подржан од стране Агенције за родну равноправност и оснаживање жена.

Према речима Бранкице Јанковић, поверенице за заштиту Републике Србије, поводом Међународног дана Социјалне правде, прилика да  се и у Чачку разговара о положају жена на тржишту рада са посебним акцентом на жене са 45+.

„Сведоци смо да су, не само жене, већ и уопште положај наших грађана на тржишту рада у неким годинама 45 и 50+ отежан, јер  чињеница је  да су све чешћи случајеви дискриминације по основу старосног доба и да се,  заправо,  људи преко 50 година посматарају као посебна врста терета и мање ефикасни те често немају једнаку шансу да добију запослење, посебно када остану без посла. Ово је за жене посебно велики проблем,  проблем представља и дискриминација током читавог радног односа, па и пре започињања истог, јер жене заправо теже добијају  прву шансу због претпоставке да ће у неко доба отићи на породиљско и одсуство ради неге детета што никако не сме да представља  препреку за равноправно учешће за жену на тржишту рада, а представља”, каже Јанковићева. 

Она каже да 30% свих притужби које стижу поверенику на чијем је челу, управо су жене због неједнаког третмана, често због премештања на ниже плаћена радна места, након повратка са породиљског  одсуства, али и због немогућности напредовања.

„Не треба занемарити ни ону личну препреку,  да није једноставно у  данашње време глобалног раста када направите паузу од годину,  две дана, сама по себби је тешка, тешко се  вратити пратити све захтеве на радном месту, посебнои када наиђете на неразумевање и дискриминацију,  те би требало  да се фокусирамо као држава на те проблеме, да  јачамо инспекцијске службе и да имамо адекватне судске пресуде које ће послати снажну поруку.  Не треба заборавити да ми имамо потпуно одговарајући валидан прави оквир у потпуности усклађен са Међународним стандардима и не треба да дозволимо да стално имамо наш чувени стари проблем непоштовање закона у пракси”, објаснила је Јанковић.

На конференцији су учествовали и Мирјана Ђоковић, помоћник градоначелника града Чачка за област економског развоја и животне средине, Оља Јанковић Лековић из Агенције Уједињених нација за родну равноправност и Мима Перишић  Удружење Жена на прекретници из Београда.

 

 

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


OKRUGLI STO BRANKICA JANKOVIC ZENE 45+

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.506.802 посета
Тренутно на сајту: 379 посетилац(a)