Монопол поткопава приватне погребнике 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Монопол поткопава приватне погребнике
Trenutno na sajtu: 552       |       Podeli:
14.04.2016 | 0 коментар(а)



Приватна погребна предузећа, њих око 600, готово су пред гашењем. Уколико будућа влада не измени закон који дозвољава да се овом делатношћу баве

искључиво фирме у већинском државном или власништву локалних самоуправа, без посла ће, поручују у Удружењу приватних погребника, остати близу 3.000 људи, а грађани ће плаћати све скупље услуге. За бољи статус ће се, најављују, борити и протестима.

Закон о комуналним делатностима је још 2011. погребне услуге препустио држави, а локалним самоуправама наложио да донесу посебне одлуке и уредбе и ускладе пословање са законом. Добар део градова и општина и нема своја погребна предузећа, па су приватници несметано радили. Последњих неколико месеци, међутим, у Суботици, Панчеву, Новом Саду, а у Београду од раније, ствари се мењају.

- Донели су одлуке којима обавезују све здравствене установе и установе социјалне заштите да јавним предузећима пријаве сваки случај смрти. По утврђеној смрти, у установама, или ван њих, посмртне остатке преузимају јавна предузећа, превозе их и смештају у мртвачанице, које за њих раде 24 часа дневно, док је пријем остатака које превозе приватници временски ограничен - објашњава Драган Здјелар, председник Удружења. - Ми смо од Комисије за заштиту конкуренције тражили мишљење. Они су проценили да је тиме нарушена слобода економске конкуренције и да се монополизује тржиште погребних услуга. Наложили су Новом Саду и Панчеву да избришу дискриминаторске одредбе.

Иако им је рад отежан још 2011, приватници су досад опстајали.

- Радимо легално, али је све учињено да ниједна странка не дође до приватника - објашњава Јожеф Мислоцки, из суботичког предузећа "Фунеро". - Сад је кулминирало.

Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре је недавно изашло са Нацртом измена и допуна закона о комуналним делатностима. Ни оне, међутим, нису поправиле статус приватника.

Замерке католичке цркве

Закон погађа и католичку цркву. Свих пет бискупија из Србије се обраћало надлежном министарству. - Нама смета члан пет који каже да локалне самоуправе могу црквама да повере управљање и одржавање гробља. А то је наше власништво - каже Мирко Штефковић, секретар међународне бискупске конференције "Ћирило и Методије".

- Посебан проблем је што јавна расправа уопште није била јавна и нису били позвани сви који су заинтересовани за ово питање - тврди Радомир Ћириловић из Покрета за заштиту потрошача "Просперитет". - Последица државног монопола је да су цене погребних услуга енормно велике. А од 42 јавна погребна предузећа, њих 39 је пословало са губитком. Услуге су у једном граду, од 2009. до данас кориговане чак шест пута и за 50 одсто су веће.

Министарство: Отворили смо тржиште

Министар грађевине, Јована Атанацковић, каже да ће после измена Закона о комуналнима делатностима, приватници, уз превоз посмртних остатака, моћи да се баве чак и одржавањем гробаља и сахрањивањем:

- Све смо учинили да либерализујемо тржиште - каже Атанацковићева. - Ово је кровни закон, а локалне самоуправе су добиле надлежност да саме регулишу начин обављања делатности. Чињеница је да ће сада сви који желе да послују у овој области морати да поштују прописе. А то многима не одговара.

Уколико се укрсте износи просечних месечних примања грађана и цена погребних услуга, а Мрежа за пословну подршку је то урадила, подаци показују да су грађани Србије у прилично незавидној ситуацији.

- За скромну сахрану у Милану, где је просечна плата 1.900 евра, треба издвојити 465 евра - наводи Драгољуб Рајић. - У Прагу је плата 1.200 евра, а погреб око 405 евра. У Братислави зарађују у просеку 1.000 евра, а сахрана кошта 376 евра. У Србији је цена погреба од 900 до 1.000 евра.

Новости




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.786.734 посета
Тренутно на сајту: 552 посетилац(a)