Четири удружења формирала Медијски савез Србије 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Четири удружења формирала Медијски савез Србије
Trenutno na sajtu: 484       |       Podeli:
10.02.2017 | 0 коментар(а)



Председници Синдиката новинара Србије (СИНОС), Професионалног удружења новинара Србије (ПРОУНС), Удружења медија и медијских радника (УММР) и Друштва новинара Војводине (ДНВ),



потписали су данас у Београду споразум, чиме је и званично формиран Медијски савез Србије.

Намера је, како су навели представници удружења, да се "заустави урушавање медија и новинарства, врате достојанство и углед професије и заштите права медијских радника у Србији".

Председница СИНОС-а Драгана Чабаркапа најавила је да ће се овај медијски савез активно укључити у израду нове медијске стратегије са конкретним предлозима.

Изменом медијских закона, нагласила је она, неопходно је омогућити оснивање регионалних и локалних јавних сервиса, у складу са препорукама Савета Европе из 2007. године, обезбедити наставак рада агенције Танјуг и обновити Међународни радио Србија.

Младен Булат и Драгана Чабаркапа, фото: Медија центар Београд

"Неопходно је обезбедити транспарентно власништво у медијима. Власници медија не могу бити компаније из оф-шор зоне. Залагаћемо се и за равноправан третман свих удружења и организација приликом коришћења Дома новинара у Ресавској 28", рекла је Чабаркапа.

Савез ће, појаснила је она, настојати да формира Регистар страних донатора доступан јавности, да заустави тајкунизацију медија, али и да успостави социјални дијалог и потпише грански колективни уговор.

Председник ИО ПРОУНС-а Милан Петковић објаснио је да оснивање регионалних и локалних јавних сервиса предвиђа медијска стратегија из 2011. године, а да је и препорука Комитета министара савета Европе да земље чланице имају јавне сервисе на националном, регионалном и локалном нивоу.

Милан Петковић, фото: Медија центар Београд

"Постојање регионалних јавних сервиса неопходно је како не бисмо имали ситуацију као у Крагујевцу, који је четврти град по величини у Србији, а нема ниједну телевизију", рекао је Петковић.

Председник ДНВ Младен Булат указао је да нови Медијски савез не значи ривалство на медијској сцени, већ нуди нову могућности, те се нада да ће са новим руководством УНС-а и НУНС-а моћи да се сарађује.

"Од њих смо до сада били изложени дискриминацији, омаловажавању", рекао је Булат и оптужио новинска удружења (НУНС и УНС) за посрнуће професије и то што је у поступку приватизације медија најмање 2.000 новинара остало без посла.

Гвозден Николић, фото: Медија центар Београд

Председник УММР Гвозден Николић указао је да је највећи проблем медија у унутрашњости начин финансирања, јер се сви "ослањају на криминализоване изворе финансирања и средства која долазе од тајкуна".

Глас западне Србије/Танјуг




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.774.460 посета
Тренутно на сајту: 485 посетилац(a)