Прибој изнедрио чувеног научника: Вујица Јевђевић раме уз раме са Николом Теслом 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji             

 
Прибој изнедрио чувеног научника: Вујица Јевђевић раме уз раме са Николом Теслом
Trenutno na sajtu: 614       |       Podeli:
11.02.2020 | 0 коментар(а)



Прибој – Мало ко зна да је Прибој изнедрио једног од највећих српских научника, који је у Америци стекао светску славу.
Сећање на Вујицу Јевђевића чува се у Прибоју, фото: РИНА

Вујица Јевђевић (1913 - 2006) , био је чувени хидролог, доктор наука и редовни професор на универзитету у Колараду. Рођен у селу Касидоли у свештеничкој породици, као мали дечак на коњу је стигао у центар варошице и живео код своје тетке. Управо та кућа данас је споменик културе, који служи у част и сећање на овог легендарног научника.

“У тој кући живео је до краја основне школе, затим је отишао у Сарајево где је завршио Гимназију, па у Београд на Грађевински факултет. Никад није заборавио своје корене и то одакле је потекао иако је живео на свим странама света. Кућа је имала неколико власника, он ју је откупио и поклонио општини Прибој. Захтевао је само да јој се врати аутентичан изглед и за то је чак донирао новац. Јевђевића кућа сада је једна од најстаријих грађевина, то је типична градска куће која се градила у 19. веку, са два спрата”, рекао је Саво Дерикоњић, директор Завичајног музеја у Прибоју за РИНУ.

Јевђевића кућа у Прибоју, фoто: РИНА

Американци су овог Прибојца сматрали за највећег светског хидролога, и уз Теслу, Пупина и Миланковића прогласили га за једног од четири најпознатија Србина која су радила у њиховој земљи.

“Након завршеног Грађевиснког факултета у Београду, Вујица Јевђовић магистарску диплому стекао је у Греноблу 1937. године. Две године касније отишао је у Велику Британију где је радио у хидролошким лабараторијама, а 1941. године вратио се у Србију. Убрзо је одведен у логор у Италију, а за време свог боравка тамо прочитао је чак 30.000 страница стручне литературе. Након изласка из логора, учествовао је у послератној обнови земље и пуних 14 година радио на развоју електропривреде Југославије. Обављао је најповерљивије задатке из области хидрологије и био оснивач Института Михајло Пупин. Године 1958. одлази у Америку и тамо постаје цењени професор, али и доктор наука”, рекао је Дерикоњић.

Вујица Јевђевић учествовао је у изградњи преко 60 брана у целом свету, написао је 22 књиге и основао издавачку компанију “Водопривредне публикације”, а Американци су му доделили признање “Андреј Кларк” који је амерички пандан Нобелу. Завичајном музеју у Прибоју донирао је 10.000 долара, од којих је осам утрошено на Музеј и реконструкцију куће. Овај научник још увек нема улицу у свом родном граду, али у плану је покретање иницијативе како би чувени хидролог, међу Прибојцима, живео вечно.

 

ГЗС / РИНА

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Vujica Jevdjevic Priboj naucnik

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.161.826 посета
Тренутно на сајту: 614 посетилац(a)