Чачак у документима ЦИЕ: Средином маја 1949. сељаци из Чачка бежали су у шуме и планине са обилним залихама хране 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Чачак у документима ЦИЕ: Средином маја 1949. сељаци из Чачка бежали су у шуме и планине са обилним залихама хране
Trenutno na sajtu: 724       |       Podeli:
09.03.2022 | 0 коментар(а)



Чачак - Најјача обавештајна служба на свету ЦИА, са седиштем у Ленглију (Вирџинија, САД),

с времена на време скида ознаке тајности са својих ранијих докумената и то поставља на своју интернет страницу. Тако се сазнаје да је и Чачак, као мала заједница на Западној Морави, био предмет интересовања шпијуна ове службе.

Недавно је обелодањено на страници ЦИА шта су шпијуни јављали из овог поморавског града и околине...

Ово су документи које је, користећи тај извор, превела редакција Гласа Зпадне Србије...

 

ЦИА-РДП82-00457Р001700770010-2

17.август 1948.

Поверљиво, достављено 50х1, земља Југославија

Предмет: Складишта горива југословенске армије

1. Залихе бензина и уља за југословенску армију се чувају у резервоарима, од којих су неки изграђени под земљом. Гориво се такође точи у бурад која се чувају у скалдиштима (у највећем броју случајева под земљом или у странама брда или литица). Резервоари за гориво су направљени од ојачаног бетона и окружени су зидовима коју су прекривени избоченим бетонским кровом. Сва складишта и резервоари су добро камуфлирани, тешко уочљиво из ваздуха.

Јамниска стена - Налази се у клисури измеђуЧачка и Ужичке Пожеге. Резервоари су направљени у клисури, што даје одличну заштиту од напада из ваздуха. Резервоари су са десне стране железничке станице на удаљености од 500 метара. Железничка линија иде до резервоара, који такође снадбдевају аеродром у Ужичкој Пожеги. Аеродром је цевоводом повезан са резервоаром.

 

ЦИА-РДП82-00457Р002800720010-5

14. јун 1949.

Поверљиво, достављено 25х1, земља Југославија

Предмет: Колективизација Србије

Српски сељаци пружају значајан отпор тренутној колективизацији уведеној од стране југословенске Владе. Средином маја, од 50 до 70 сељака на дан, из околине Пожеге и Чачка, бежали су у шуме и планине са обилним залихама хране, углавном житарицама и сиром, да би избегли намере Владе да их присилно укључи у шеме колективизације. Према очевицима који живе у овом подручју, бежања су спорадична и упркос њиховом укупном великом броју, сељаци не делују да су организовани од стране неких антивладиних снага.

 

ЦИА-РДП82-00457Р005700290007-8

11. семптембар 1950.

Поверљиво, достављено 50х1, земља Југославија

Предмет: Железничка радионица у Љубићу

1. Љубић се налази близу Чачка, на прузи Чачак-Лајковац и ту је помоћна скретничарска станица за Чачак. Железничка радионица је смештена са леве стране железничке станице и у њој се и кола и локомотиве поправљају. Исто тако, радионица има бензинску и сервисну станицу.

2. Радионица, која је неоштећена током Другог светског рата, запошљава отприлике 350 радника који су већински из Чачка и околине. Инжењер, Младен Достановић је одговоран за радионицу, а помажу му један инжењер и политички комесар.

 

Ево и најновије обелодањеног документа, датираног на 29. септембар 2000. године, шест дана пре догађаја познатог као „5. октобар”, којим је са власти скинут дотадашњи председник Савезне Републике Југославије, Слободан Милошевић и клика око њега која је, према многима, аутократски владала Србијом и Југославијом.

Документ о скупу ДОС-а, Фото: Принтскрин, Сајт ЦИА

ДОЦ 0005445147

29. септембар 2000.

Почела је кампања опозиционих протеста

Демократска Опозиција Србије (ДОС) овога поподнева започела је своје окупљање у центру Београда како би објавили своју стратегију за преузимање контроле над председавањем СРЈ од Милошевића у наредним данима. Скуп је почео касно и маса је бројала само око 20 000. Високи званичник ДОС-а, Ђинђић, објавио је да ће други скуп бити одржан у центру Београда, вечерас у 18:00 часова по локалном времену, а додатни скупови су очекивани по Србији овог викенда. Ђинђић је рекао да је планирано да генерални штрајк широм Србије почне у понедељак.

У многим градовима и општинама , ученици и наставници бојкотују наставу док Коштуница не постане председник, а доктори, медицинске сестре и трговци планирају да ураде исто, судећи по извештајима новина. Масе, које броје неколико хиљада, окупиле су се у Нишу, Чачку, Краљеву, Крагујевцу и Сремској Митровици како би се укључили у дело грађанске непослушности, укључујући блокаде путева, затварање биоскопа и позоришта, као и држање штрајкова који би имали утицај на медицинске центре, трнспорт, медије и остале јавне службе.

Председнички кандидат ДОС-а, Коштуница рекао је јуче шефовима мисије ЕУ да он фаворизује стратегију која комбинује ноћне демонстрације како би се извршио притисак на Милошевића унутар државе и међународни дипломатски притисак против режима. Међутим, он остаје опрезан са одржавањем генералних штрајкова широм земље јер сматра да је то превише провокативно, што указује на неке разлике у мишљењу са Ђинђићем по питању опозиционе стратегије. Коштуница је рекао да он такође планира намерне, процедуралне изазове како би натерао Милошевића да прихвати изборни пораз.

Новински извештаји указују да Москва и Атина „истражују опције” како би убедили Коштуницу да учествује у другом кругу избора.

Коштуница је данас јавно позвао међународну заједницу, посебно Грчку и Русију да поново преброји гласачке листиће који доказују да је кандидат ДОС-а победио у првом кругу.

Атина је, према извештајима новина, брзо пристала да пошаље посматраче који би потврдили бројање гласачких листића. У међувремену, изасланик Русије на Балкану, Чизов, планира да путује у Београд у понедељак и покуша да прекине застој између опозиције и режима.

У међувремену, чини се да Милошевић поново оживљава репресивну политику коју је режим спроводио током предизборне кампање, у припремама за следећи круг.
Новински извештаји показују да је српска полиција против привођења активиста Отпора или њиховог позивања на информативне разговоре - пракса која је престала непосредно после избора.

Југословенске власти су, према новинским извештајима, наредили кореспонденту Би Би Си-ја у Београду да напусти државу у року од 48 сати.

 

ГЗС/Бранко Лукић




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


CACAK CIA SPIJUNI IZVESTAJI DOS SFTJ JUGOSLACVIJA KOLEKTIVIZACIJA BENZIN

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.081.559 посета
Тренутно на сајту: 728 посетилац(a)