Принудна наплата до пола плате а заплењене некретнине продаваће се онлајн 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Принудна наплата до пола плате а заплењене некретнине продаваће се онлајн
Trenutno na sajtu: 573       |       Podeli:
22.11.2018 | 0 коментар(а)



Извршитељи би убудуће могли принудно, са рачуна, да наплаћују максимално до половине уместо садашњих највише две трећине плате или пензије.

Ово је једно од решења које нуди Радна група Министарства правде, задужена за измене Закона о извршењу и обезбеђењу.

„Радна група, имајући у виду да одређени, не тако мали број дужника, којима се због дуга узимају две трећине зараде, нису у могућности да обезбеде себи минимум егзистенције, разматра могућност да се цензус помери са две трећине на половину примања”, кажу за "Новости" у Министарству правде.
Велика новина је и успостављање платформе за е-Аукцију. То значи да ће све продаје непокретности које спроводи јавни извршитељ бити организоване онлајн.

„Увођење оваквог начина продаје непокретне имовине дужника води транспарентнијем поступку, смањењу могућности злоупотребе, као и правичнијем поступку продаје непокретности” кажу у овом ресору.
Упоредо са изменама закона, које усваја Народна скупштина, Министарство разматра и могућност измена тарифа које усваја министар правде. У плану је смањење трошкова извршног поступка, као и накнаде извршитеља у случајевима где је уложен минимални рад. На пример, када је, захваљујући систему који јавни извршитељи користе и повезаношћу са Народном банком, извршитељима потребно само неколико "кликова мишем" како би поставили административну забрану на примања дужника. У Министарству сматрају да је то радња чија наплата није неопходна.

Ово ће, иначе, бити друга измена поменутог закона, који је, како подсећају у ресору правде, допринео да се до сада реши више од 1,3 милиона старих предмета. Извршитељи су, додају, преузели у великој мери надлежности од судова у поступку извршења како би сам поступак постао ефикаснији, а на хиљаде грађана, који су годинама чекали на извршење правноснажне пресуде, дошло је до правде. Уједно, једна од највећих замерки ЕУ, када је ефикасност српског правосуђа у питању, управо је била трајање извршног поступка.

У намери да Закон о извршењу додатно унапреди, Министарство је у мају ове године формирало Радну групу, која ће урадити нове измене прописа с циљем да буду отклоњене све уочене нејасноће у примени и да се унапреди постојећи систем.

Казне за неправилности

Извршитељи су дали немерљив допринос скраћењу трајања извршног поступка, истичу у Министарству правде: - Када је у питању контрола њиховог рада, њу континуирано врше Комора јавних извршитеља и Министарство, а све утврђене неправилности се санкционишу дисциплинском мером или разрешењем.

ГЗС/Новости




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.418.833 посета
Тренутно на сајту: 574 посетилац(a)