Џиновска пухара пронађена на Копаонику, ево колико је измерила 


Danas promenljivo oblačno i vetrovito              Vučić: Hoće da ukinu Republiku Srpsku i naplate ratnu odštetu              Počinje pozorišni festival Kustendorf              Nedelja u Bajinoj Bašti rezervisana za besplatne preventivne preglede              Uključen crveni meteoalarm, košava će duvati brzinom većom od 100 kilometara na čas              Najveća barutana na Balkanu slavi 75. rođendan              U nedelju se nastavlja akcija preventivnih pregleda u čačanskom Domu zdravlja              Vlada i prosvetari dogovorili da se u što kraćem roku izmeni Krivični zakon              Čačak privremeno rešio problem odlaganja smeća             

 
Џиновска пухара пронађена на Копаонику, ево колико је измерила
Trenutno na sajtu: 358       |       Podeli:
30.08.2022 | 0 коментар(а)



Копаоник – Ове године на пар локалитета пронађена је џиновска печурка пухара. Један примерак послужио је и као вечера за пет мушкараца на Копаонику а

 проналазач ове гљиве истиче да је јако укусна и да се једе само док је млада.

„Ја и моје колеге смо ових дана на Копаонику вршимо испитивања руде. Пронашао сам пухару која је већ на први поглед изгледала велико али нисам очекивао да има више од једног колограма. Међутим, кад сам је измерио показало је два килограма и 50 грама. Мени и мојим колегама била је одлична вечера, исекли смо је на шните и испржили, јако је укусна и јестива само док је млада“, каже за ТопПрес Марко Јевђенијевић из Страгара који је са својим колегама на Копаонику.

Иначе, према речима стручњака, ову гљиву описују као тзв. велику пухару   лоптастог облика која се углавном среће током лета и с јесени. Најчешће се може пронаћи на отвореним и полуотвореним местима попут башта, на ливадама, пољима, у околини сеоских путева и другде где је земљиште издашно хранљивим материјама. Примерци велике пухаре су јестиви, али само до момента док је глеба или њена унутрашњост потпуно беле боје. Најкуснија је у прженом облику, сама или са неким додатком. Лековита је. Користила се раније у народној медицини за заустављање крварења на посекотинама.

ГЗС/ ТопПрес




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


marko puhara gljiva

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 160.568.433 посета
Тренутно на сајту: 358 посетилац(a)