Само две владајуће странке прешле би цензус у Србији, а за такву ситуацију постоје три разлога 


Preko 1000 vozila u koloni, potpuni kolaps ka Zlatiboru              Festival profesionalnih pozorišta Srbije u Užicu od 13. do 20.maja              U Srbiji u martu više turista za 11,7 odsto nego pre godinu dana              Potpisani ugovori za pošumljavanje sa 38 lokalnih samouprava - novi drvoredi u Čačku, Ljuboviji, Arilju              Danas Komaranska košija na Boretinom brdu              Večeras na Kraljevom trgu koncert Baneta Mojićevića              Čačani će sutra u Borčevoj hali uživati uz pesme Lexington benda             

 
Само две владајуће странке прешле би цензус у Србији, а за такву ситуацију постоје три разлога
Trenutno na sajtu: 282       |       Podeli:
07.04.2018 | 0 коментар(а)



Само две странке, и то владајуће, СНС и СПС, прешле би цензус и ушле би у Скупштину када би парламентарни избори

били одржани у недељу.То је показало последње истраживање агенције “Фактор плус”, према којем би Српска напредна странка освојила 56,7 одсто, а Социјалистичка партија Србије 9,5 одсто гласова грађана.

Демократска странка освојила би 3,8, Народна странка Вука Јеремића 3,4 процента, Двери 2,8 одсто, СРС 2,6 одсто, а Покрет слободних грађана Саше Јанковића два одсто. ДСС би имао 1,3 одсто и “Доста је било” - један одсто.

Извршни директор Цесида Бојан Клачар каже да су овакви резултати очекивани.

- Они су и последица три ствари. Најпре, недавних избора у Београду у којима је СНС добио највећи број гласова, те се таква атмосфера прелила на бирачко тело. Други фактор је чињеница да странке које су конкуренција СНС и СПС имају скромне капацитете, логистичке могућности и мрежу одбора. Трећа је недостатак енергије и замор материјала код опозиционих бирача јер лоше стање у опозицији траје годинама - напомиње Клачар. Он додаје да на резултат има утицаја и то што бивши лидер ДС Драган Ђилас и председник општине Нови Београд Александар Шапић нису обухваћени овим истраживањем, али и напомиње да је за опозицију решење укрупњавање.То укрупњавање би морало да буде базирано на рационалним принципима, да у савез уђу сродне странке, да лидери оставе сујете иза себе и да обавезно имају припремљену алтернативну понуду у односу на СНС. Рецимо, око Косова, уласка у НАТО, о економској и социјалној политици... - каже Клачар.С њим је сагласан и докторанд Факултета политичких наука Бобан Стојановић, који каже да ово истраживање може да буде и опомињуће за опозицију.

- За странке на власти овакви резултати су очекивани јер СНС ради на томе да буде хомогена странка. Што се тиче опозиције, резултати могу да се схвате као сигнал да нешто мора да се мења, да крену у груписање или опозициони блок. Могли смо чути да Јанковић и Јеремић неће у савез, јер не желе да подреде своје странке, а ето ове бројке могу да покажу како без укрупњавања не могу да рачунају на цензус - закључује Стојановић.

Извор: Блиц, Данијела Луковић




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.829.509 посета
Тренутно на сајту: 279 посетилац(a)