Милион евра стиже у Ужице: Европска унија улаже у примарну селекцију отпада 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Милион евра стиже у Ужице: Европска унија улаже у примарну селекцију отпада
Trenutno na sajtu: 474       |       Podeli:
13.09.2019 | 0 коментар(а)



Ужице – У граду на Ђетини креће реализација пројекта „Предграђа рециклирају – Успостављање система управљања отпадом
Панорама града Ужица / Фото: РИНА

у приградским насељима Ужица и Тузле / SUBREC“. Његова вредност износи 710.000 евра, а реализацију кофинансира Европска унија кроз програм прекограничне сарадње Србија - Босна и Херцеговина и трајаће 18 месеци.

Пројектом је предвиђено да се допринесе унапређење ефикасности јавних услуга у области управљања комуналним отпадом и успостављању система примарне селекције отпада у приградским насељима, при чему ће бити обухваћено укупно 5.000 домаћинстава која ће добити по две канте за одлагање отпада за рециклирање и депоновање. Носилац пројекта је Регионални центар за управљање отпадом „Дубоко“ Ужице, а партнери су ЈКП „Комуналац“ Тузла (БиХ), Центар за екологију и енергију Тузла (БиХ) и ЈКП „Биоктош“ Ужице.

Градоначелник Ужица Тихомир Петковић истакао је да је пројекат од великог значаја за град на Ђетињи, јер се Регионална депонија за девет оснивача налази управо на њиховој територији.

„Овим пројектом Ужице ће добити око 420.000 евра и то је први корак где очекујемо да до 2021. године решимо питање примарне селекције једног дела града”, рекао је Петковић и најавио је да је овај град добио још један пројекат који финансира ЕУ преко ИПА фондова у вредности од 550.000 евра

„Тако ћемо са скоро милион евра које суфинансира Европска унија имати све предуслове да до краја 2021. године Ужице буде град за пример у Србији у решавању питања примарне селекције комуналног отпада“, казао је Петковић.

Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић истакао је да је европска тенденција, али и да правна легислатива налаже да се отпад на депонијама максимално редукује.

„Концепт циркуларне економије који треба да редизајнира наше производе и економију и да сировина буде перманентно у употреби, управо захтева примарну селекцију, јер се кроз њу добија квалитетна сировина за рециклажну индустрију. На тај начин добија се и више радних места у индустрији, а истовремено чистимо наше депоније и градове“, истакао је Радовић.

Дневне количине отпада које се допремају у ЈКП „Дубоко” су 250 тона из девет градова и општина. Према речима директора ЈКП „Дубоко” Момира Миловановића, од маја месеца уведена је и друга смена са циљем да у Центар за селекцију од 100 тона буде искоришћено око 65 одсто за секундарне сировине, а остатак да одлазити на депонију.

„За протеклих осам година на депонију је стигло 572.000 тона комуналног отпада,од којих је 33.000 тона одвојено као секундарна сировина. Циљ је да осавременимо процес и да сав отпад од 250 тона прође кроз Центар за селекцију. Пројекат примарне селекције у приградским насељима ће много допринети тако да ћемо моћи веће количине отпада да селектујемо, биће квалитетнији, имаћемо мање застоја и дужи век депоније“, рекао је Миловановић.

Директорка ужичког Биоктоша Мирјана Радивојчевић истакла је да ће до краја септембра бити расписана јавна набавка за 5.000 контејнера, камион смећар, 20 контејнера за стакло и 300 компостера.

„Када обавимо јавну набавку, свако приградско домаћинство почетком наредне године добиће по два контејнера за селекцију отпада“, рекла је Радивојчевић.

Руководилац ЈКП “Комуналац” из Тузле Един Диздаревић навео је да примарна селекција у БиХ нема алтернативу.

„Ми смо кроз два пилот пројекта за 500 домаћинстава поделили по две канте за суви и мокри отпад. Са партнерима из Србије ми имамо доста додирних тачака и можемо се у већини ствари допуњавати“, казао је Диздаревић.

Иначе, у оквиру пројекта предвиђено је раздвајање отпада у домаћинствима на две фракције и то отпад за рециклирање и мешани отпад за депоновање.

 

РИНА




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


uzice evropska unija ulaganje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.847.473 посета
Тренутно на сајту: 474 посетилац(a)