Европрајд и Србија: Упркос полицијској забрани, ЛГБТ активисти позивају сутра у шетњу 


U Srbiji danas do 17 stepeni              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Европрајд и Србија: Упркос полицијској забрани, ЛГБТ активисти позивају сутра у шетњу
Trenutno na sajtu: 505       |       Podeli:
16.09.2022 | 2 коментар(а)



Београд је први пут домаћин Европрајда, међународног догађаја посвећеног ЛБГТ правима,

који се сваке године одржава у неком од градова у Европи.

Упркос полицијској забрани и упозорења тужилаштва о потенцијалним казнама, организатори Европрајда, највеће европске манифестације посвећене правима ЛГБТ људи, поручили су да ће у суботу шетати улицама Београда.

„Поново смо поднели захтев Министарству унутрашњих послова да одобри шетњу. Шетаћемо и ако је МУП буде опет забранио", рекао је новинарима Горан Милетић, један од организатора Европрајда, испред зграде Владе Србије у центру Београда.

Шетња ЛГБТ+ људи раније је најављена за суботу, 17. септембар као централни догађај Европске недеље поноса, чији је Београд први пут домаћин.

Али само дан пошто је Европрајда званично отворен, МУП је забранио ту шетњу, као и најављени скуп „антиглобалиста", а из Тужилаштва су упозорили на могуће казне ако се неко оглуши о забрану.

Из Министарства унутрашњих послова Србије саопштено је да су шетње у оквиру Европрајда, као и породична шетња у организацији „антиглобалиста" у Београду, забрањене због процене да би безбедност учесника, као и других грађана, могла да буде угрожена.

Више јавно тужилаштво у Београду саопштило је да су за кршење одлуке МУП-а, прописане новчане казне од 30.000 до два милиона динара, док су за насилничко понашање запрећене затворске казне.

„Полицијска управа за град Београд и основно јавно тужилаштво предузеће све мере и радње из сопствене надлежности како би заштитили јавни ред и мир, имовину, као и физички интегритет и спокојство становника", поручило је Тужилаштво.
Шта је остало од Европрајда у Београду: Одлука МУП-а о одржавању шетње 96 сати пре догађаја, најављује председник Србије

Све више напада на ЛГБТ+ особе у Србији, све мање пријава полицији
Од отказивања до ширења мајмунских богиња: Пет (дез)информација о првом Европрајду у Београду

Из европских институција и неколико амбасада западних земаља од од власти у Србији затражено је да повуку одлуку о забрани ЛГБТ шетње.
Уочи почетка Европрајд недеље у Београду, поједине парламентарне странке десне оријентације, као и Српска православна црква успротивиле су одржавању ове манифестације.

Упркос полицијској забрани, организатори Европрајда и ЛГБТ активисти не мире се са одлуком, за шта су добили и подршку из европских институција, као и неколико амбасада западних земаља.

У петак су организатори Европрајда и представници Европске асоцијације прајдова предали Влади Србије петицију са више од 27.000 потписа са захтевом да се омогући одржавање шетње.

„Први пут се сусрећемо са забраном шетње. Очекивали смо да ће бити тешко да је одржимо овде, али не и да ће покушати да је забране", рекла је Кристина Гарина, председница Европске асоцијације прајдова, за ББЦ на српском.

Горан Милетић из београдске организације Европрајда каже да ће шетње бити без обзира на став МУП-а.

„На Прајд се не позива, на Прајд се долази. Заиста верујем да ће полиција бити са нама.
„Осећам се безбедно, све је безбедно и зато позивам све да дођу", рекао је Милетић испред зграде владе.

Шта је све претходило овоме?

Дан по доношењу одлуке о забрани, МУП је одбио и жалбу организатора Европрајда, а Горан Милетић каже да су поднели тужбу Управном суду.

Траже да им суд омогући да у суботу, 17. септембра од 17 часова буде омогућено да шетају улицама Београда.

Најавио је и да ће се обратити и Уставном суду како би забрану ЛГБТ шетње прогласио неуставном.

Дуња Мијатовић, комесарка Савета Европе за људска права, саопштила је да власти у Србији „треба да повуку забрану Европрајд шетње и да заштите учеснике".
Из Европског парламента је упућена порука властима у Србији да обезбеди нормално одржавање шетње у оквиру Европрајда.

„Србија мора да поштује своје обавезе из области људских права и подржи слободу мирног окупљања и слободу изражавања за све, без дискриминације", изјавила је.
Министар Александар Вулин оценио је да би „у тренутној геополитичкој ситуацији и тензијама у региону, бесмислени сукоби на улицама Београда отежали позицију наше земље, угрозили безбедност учесника шетњи, али и других грађана", додаје се у саопштењу МУП-а.

Претходно су организатори Европрајда у Београду током отварања у понедељак рекли да од тог дана „почиње 130 различитих догађаја, заједно са шетњом".
„Београд овим Прајдом показује да је једнак за све и поносни смо што смо добили Европрајд пре три године и сви су позвани на шетњу, у суботу 17. септембра", поручио је на отварању Горан Милетић.

Кристин Гарина, председница Асоцијације организатора Европрајда, критиковала је одлуку о забрани шетње и назвала је „узалудном", јер су „хиљаде ЛГБТ+ људи већ у Београду" и окупиће се у суботу, чак и ако забрана остане на снази.

Она је позвала српску премијерку Ану Брнабић, која би требало да учествује на конференцији о људским правима у оквиру овогодишњег Европрајда, да „објасни због чега није испунила обећање дато 2019", када је Београд номинован за домаћина ове манифестације.

„Ова забрана показује потпуни неуспех њеног политичког вођства и потпуни неуспех Србије да заштити најосновније слободе њених грађана.

„Ниједна земља која себе поштује неће поклећи пред насилницима", казала је Гарина.
Комесарка Савета Европе за људска права Дуња Мијатовић је изјавила да је „веома жалосно што су српске власти" забраниле суботњу шетњу.

„Недеље неизвесности у вези са одржавањем овог марша послале су погрешну поруку јавности и створиле простор за реторику мржње и више претњи ЛГБТИ људима, које долазе, између осталих, и од верских вођа", изјавила је она.

Мијатовић сматра и да је „забрињавајуће што се Европрајда суочава са таквим нивоом опструкције власти, док се други догађаји и масовна окупљања слободно и безбедно стално одржавају на улицама Београда."

Комесарка Савета Европе за људска права такође је поздравила недавну изјаву председника Вучића о „важности признавања и поштовања људских права ЛГБТИ људима".

Два дана пре званичног отварања Европрајда, Александар Вучић председник Србије, рекао је да ће МУП донети коначну одлуку да ли ће се шетња одржати и постоје ли безбедносни услови за то.

„Никад нећу разумети невероватну неодговорност оних који су од једне готово неважне теме или теме која је важна само за један део друштва, направили крсташки рат", рекао је Вучић после седнице Савета за националну безбедност.

Параде поноса забрањене су у Србији 2009, 2011, 2012. и 2013.

Успешно су одржаване последњих девет година, уз полицијско обезбеђење.
Протеклих недеља у Београду је одржано и неколико протестних шетњи противника Европрајда, а последња, у недељу 11. септембра, завршена је молебаном који је служио патријарх Српске православне цркве Порфирије.

„За нас, православне хришћане, неприхватљива је ЛГБТИ+ идеологије. Не можемо да прихватимо наметање нових друштвених норми које није пропагирао Бог", рекао је Порфирије током 30-минутног говора по завршетку молитве.

ЛГБТ суграђани траже све што и други људи имају, рекла је Бранкица Јанковић, повереница за равноправност.

„Жалим што се нарочито последњих дана подигла тензија због овог догађаја који је организован већ неколико година.

„Разумем да је ова година другачија политички у односу на период када је Србија аплицирала за Европрајд - и због Украјине и Косова, али ово није разлог за оволико подизање тензије", рекла је Јанковић новинарима.

Према најновијем истраживању удружења грађана „Да се зна", у Србији је у 2021. забележено је 83 случаја физичких и вербалних напада на ЛГБТ+ особе због сексуалне оријентације или родног идентитета.

Током 2021. забележен је пораст броја забележених напада у односу на претходне године, али све се мање напада пријављује полицији, наводи се у овом истраживању.
Организатори су најавили да због Европрајда у Београд долази око 20.000 људи, као и 15 посланика Европског парламента, заменица премијера Белгије, неколико званичника Европске уније и земаља чланица.

Организација Европрајда не би била могућа без великог броја волонтера.
Међу њима је и 21-годишња Мина Муркић.

„Надам се да неће више бити дискриминације, желимо исти третман као што имају други", каже Муркић.

Испред Палате Србија окупило се и неколико људи који се противе Европрајду.

Претходних недеља одржано је неколико „Литија за спас Србије", чији су учесници, са иконама у рукама, тражили „забрану промоције хомосексуалне и транссексуалне идеологије малолетницима", као и повлачење већ донетих закона и забрану доношења свих других закона који „ударају на хришћанске и породичне вредности".

На последњем скупу најављено је још једно окупљање „у миру и са иконама", уколико одржавање шетње у оквиру Европрајда не буде забрањено.

ГЗС/ BBC NEWS




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


evroprajd srbija

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (2)

  • Sumadinac

    Posle šetnje na kupusijadu.. Valjda je to po programu..
  • Srbin

    Zna li neko da mi kazenkako se pali MIG 29



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 157.490.061 посета
    Тренутно на сајту: 505 посетилац(a)