Вујанић: Србија постиже светски вредне резултате у безбедности саобраћаја 


АМСС: Не треба журити са заменом зимских гума због променљивих услова вожње              Цене парадајза и краставца су од 250 до 300 динара по килограму, шаргарепе од 100 до 120 динара, а исто толико потрошачи морају одвојити и за килограм кромпира.              Прве јагоде стигле су на чачанске пијаце, а килграм кошта 600 динара. Цена црног лука креће се од 150 до 180 динара, док је бели лук од 800 до хиљаду динара.              Цена прасади је знатно скочила па је са 310 динара по кг колико је била пре седам дана, јуче достигла невероватних 550. Цена шарана је 850 динара по килограму, а за пршуту ће многи за празнике морати да издвоје око 2600 динара              Краљево добија дијагностички центар и затворени базен             

 


Вујанић: Србија постиже светски вредне резултате у безбедности саобраћаја
25.01.2023 | 1 коментар(а)



Председник Комитета за безбедност саобраћаја Милан Вујанић изјавио је данас да је Србија у последњих 20 година,

почев од 2001. постигла светски запажене резултате у безбедности саобраћаја и да смо сада, према том критеријуму, на нивоу земаља Европске уније.

"У Србији су 2001. страдале 1274 особе, а 2021. њих 534. За два и по пута смо смањили број погинулих, а сходно томе и повређених и материјалну штету", рекао је Вујанић на панелу "Сигурност на четири точка".

Он је нагласио да је светски стандард да један погинули репрезентује 1,3 милиона евра, а да се сад захтева да тај износ буде 3,3 милиона евра.

"За протекли период уштедели смо више од 3.000 живота паметним поступањем и остварили огромну уштеду за Србију само у материјалном смислу, да не улазимо у емотивни део, јер је просечна старост страдалих у саобраћајним несрећама 25 година", рекао је Вујанић.

Додао је да је много лошија ситуација у земљама у окружењу у Хрватској, БиХ, Црној Гори, Македонији, Румунији, Бугарској.

Вујанић сматра да још много тога може да се уради, да број погинулих на путевима може да се смањи на 300, али да за то мора да се испоштује мишљење струке. Он каже да би волео да се позитивни трендови наставе, али да морамо да објаснимо нашим људима колико је то озбиљно.

"Како ћете ми објаснити да млад, способан човек са добрим аутом, финансијски у доброј ситуацији, направи такав прекршај да вози драстично великом брзином и неко погине. Он је млад, паметан, способан и направио је такву глупост у саобраћају. Једино објашњење јесте да људи генерално потцењују опасност у саобраћају и не понашају се као што би се понашали у другим областима", сматра Вујанић.

Он верује да казне које су предвиђене у Закону нису адекватне, те истиче да је велика заблуда да су велике брзине и алкохол највећи узроци саобраћајних несрећа.Наглашава да то нису добре околности, већ оне које погодују несрећама, али да се несреће дешавају због непажње, погрешне процене, грешке у споразумевању, погрешне процене и више силе.

"Према статистикама у задњих 20 година, 10 одсто наплаћених казни је због алкохола, а свега три одсто их учествује у несрећама. А заиста страшан број људи вози у алкохолисаном стању. Ја не подржавам вожњу у алкохолисаном стању, као ни брзу вожњу, али то није главни узрок саобраћајних несрећа", поручује Вујанић.

 

ГЗС/Танјуг

 








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


srbija saobracaj bezbednost

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Kemić      | 25.Jan 2023.21:40 h

    Koji rezultati kad dmevno gine u daobraćaju po desetak građana



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    060 5000 150, 032 347 001

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 140.342.116 посета
    Тренутно на сајту: 118 посетилац(a)