Еколози се противе складиштењу комуналног отпада у Цементари 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Еколози се противе складиштењу комуналног отпада у Цементари
Trenutno na sajtu: 384       |       Podeli:
09.10.2017 | 0 коментар(а)



Косјерић - Због захтева Министарства грађевине да општина Косјерић одреди износ комуналне таксе за објекат складиштења комуналног отпада,

за који изградњу тражи Цементара Титан, подигао је становнике тог места на ноге, а основано је и удружење грађана "Еколошки покрет".

Из еколошког друштва поручују да ће последице бити штетне по здравље људи, али и пољопривреду (малину од које општина практично живи), као и све остале гране пчеларство, сточарство, ратарске и воћарске културе.

"Иако у цементним компанијама тврде да у ротационим пећима високе температуре потпуно уништавају све органске и штетне супстанце из отпадних горива, то напросто није тачно. Ротационе пећи у цементарама нису пројектоване да буду иницинератори отпадног материјала, па често долази до осцилација у температури у разним деловима пећи. Температура понекад пада на 200 степени. Тиме се не осигурава потпуно уништење свих органских супстанци из отпада. Тешки метали (жива, олово, кадмијум итд.) се никако не могу уништити спаљивањем, тако да и они озбиљно доприносе загађењу", наводи се у саопштењу Еколошког покрета.

Косјерић, фото: Глас западне Србије

Наводе и да се због лоше пројектованог система, у цементарама такође долази до де-ново синтезе органских супстанци познатих под именом диоксини и фурани, који спадају међу најотровнија једињења позната науци.

"Оно што је можда најгоре у целој овој причи јесте чињеница да се сви продукти непотпуног сагоревања, де-ново ситензе (диоксини и фурани) и тешки метали уграђују у сам цемент. Већина зграда које се сада граде, граде се помоћу новог, отровима "обогаћеног" цемента. Тиме се директно и на најбезочнији начин угрожава животна средина свих људи који ће живети у тим зградама, па и њиховој близини", кажу у Еколошком покрету.

Нема потребе ни за каквом узбуном, кажу за РТС у цементари. Оно који остварују доходак у тој фабрици деле исти ваздух са суграђанима, а примениће се највиши стандарди какви се примењују у Немачкој.

"Њихова цементна индустрија користи између четрдесет и педесет посто енергије из алтернативних извора. Исте те технологије, исте те процедуре, исте те мере заштите, планирамо да применимо и у цементари у Косјерићу", каже директор фабрике цемента "Титан" Мирко Глигоријевић.

Глас западне Србије




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.258.196 посета
Тренутно на сајту: 385 посетилац(a)