Војно неутрална Србија иде ка ЕУ 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Војно неутрална Србија иде ка ЕУ
Trenutno na sajtu: 463       |       Podeli:
15.11.2017 | 0 коментар(а)



Од Србије се не тражи да напусти политику војне неутралности, да прекине сарадњу са Русијом

и прикључи се НАТО. А Северноатлантска алијанса ће наставити да инсистира да трансформација безбедносних снага на Косову и Метохији у "војску" може да се спроведе само у складу са уставом.

Ово су кључне поруке које се у среду, у Бриселу, српском председнику Александру Вучићу пренео генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг. Пре разговора са првим човеком НАТО, Вучић се срео са европском шефицом дипломатије Федериком Могерини, која је још једном потврдила снажну подршку нашем европском путу.

Вучић је, такође, разменио аргументе о многим значајним политичким и безбедносним питањима са амбасадорима 29 чланица НАТО, на састанку Савета ове организације.

Током заједничког обраћања са Столтенбергом, у седишту НАТО, Вучић је поручио да је Србија мала земља, да љубоморно и поносно чува војну неутралност, али да жели да сарађује са онима без којих не можете бити сигурни у мир и стабилност у региону:

"Одговарао сам на питања амбасадора свих земаља НАТО, занимали су их односи и са Русијом, и са Кином, дијалог са Приштином, ситуација у региону. Није ми било лако, али сам се борио и штитио интересе Србије на добар начин. Рекао сам да нама не одговара никаква производња политичких проблема и да зато уздржано одговарамо на сваку врсту провокације одакле год да долази".

Српски председник додао је да о комшијама није рекао ниједну ружну реч, да је свима поручио да смо у истом лонцу и да заједнички треба да решавамо проблеме и гледамо у будућност. Он је Столтенбергу пренео молбу да се присуство Кфора на Косово не смањује и не укида.

Челник НАТО поновио је да апсолутно поштује одлуку Србије да остане војно неутрална и да то није препрека сарадњи са Алијансом:

"С друге стране, Србија као независна и самостална земља има право да одлучи и како ће да сарађује са Русијом. Србија са њима има војне активности, заједничке вежбе, али има их такође и са НАТО и нашим савезницима. Када је реч о статусу Руско-српског хуманитарног центра у Нишу, и та одлука је на Србији."

Столтенберг је оценио да снажна и просперитетна Србија значи више безбедности и стабилности у региону Западног Балкана, а сарадња са НАТО обезбеђује већу безбедност Србији и њеним партнерима у западној војној алијанси.

Председник Србије је истакао да је и на састанку са Могеринијевом заједнички констатовано да су стабилност и мир основни интерес Србије и ЕУ на Балканском полуострву.

"За нас остаје кључно питање да сачувамо мир и стабилност, пре свега у БиХ, онолико мало колико ми можемо да утичемо, што је за нас од великог значаја, и, друго, шта ћемо са Косовом и Метохијом", рекао је Вучић.

Он је нагласио да се поглавље 35 провлачи и кроз многа друга и да неће бити затворено до "онога што се назива нормализацијом односа Београда и Приштине".

"То је тежак, претежак задатак за једну главу, за неколико људи. У томе мора да учествује цео наш народ, сви наши грађани. Зато имамо унутрашњи дијалог. Веома сам задовољан оним што сам чуо до сада на два скупа", истакао је председник Србије и нагласио да нас "најтеже ствари тек чекају".

Вучић је са Могеринијевом разговарао и о наставку дијалога, "у Бриселу или на неком другом месту, али свакако под покровитељством ЕУ".

Без бурне реакције на Бакира

"Нисам реаговао бурно, већ сталожено. Ћутао сам 24 сата, а онда сам рекао да је реч о врло сложеној изјави са далекосежним последицама",  тако је Вучић одговорио на питање новинара како коментарише то што део политичке јавности у Србији сматра да је изазвао кризу бурним реаговањем на изјаве Бакира Изетбеговића у вези са Косовом и Санџаком. Он је рекао да није изрекао ниједну увредљиву, нити тешку реч, а да бошњачки члан Председништва БиХ никад досад "није пред нама говорио о својој нади да ће Косово бити признато и о својој тврдњи да је требало да буде признато".

Обука официра

Генерални секретар НАТО је после састанка са Вучићем рекао да ова алијанса и Србија имају више од 100 партнерских активности и да НАТО ради и на реформи безбедносних институција Србије, обучава српске официре за мировне мисије. На састанку је договорена и сарадња са Србијом на обуци ирачког војно-медицинског особља, а разматрано је и одржавање заједничке војне вежбе за реаговање у ванредним ситуацијама, следеће године.

 

Новости




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.847.343 посета
Тренутно на сајту: 463 посетилац(a)