Са Шар планине стигло писмо у Глас западне Србије: „Ви сте нам велика подршка и помоћ” 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Са Шар планине стигло писмо у Глас западне Србије: „Ви сте нам велика подршка и помоћ”
Trenutno na sajtu: 460       |       Podeli:
01.06.2019 | 0 коментар(а)



Чачак – Синоћ се нашој редакцији јавио велики број читалаца који су са радошћу прихватили вест, између осталих

и бивши председник српске Општине Штрпце Звонко Михајловић као и директор Института за воћарству, у време израде пројекта, др Радосав Церовић. Такође од људи из овог места, добили смо позив да их посетимо и видимо како производе најбољу и наквалитетнију малину на свету. 

„Упркос лошем времену и киши која нас омета у обављању пољских радова и ове године смо спремили наше малињаке за добар принос и квалитетан плод. Стање у мом засаду малине сорте микер обећава да ће досадашњи рекорд од 31,5 тоне по хектару ове године бити премашен. Овом приликом поздрављам сву браћу и пријатеље у западној Србији, а посебно новинара Гвоздена Оташевића из Гласа западне Србије и др Александра Лепосавића из Института за воћарство, који су нам били и остали велика подршка и помоћ од самог почетка бављења овим тешким али лепим послом”, поручио нам је светски рекордер у производњи малина, Љубиша Ракинац из села Сушиће на Језерским планинама. 

Језерске планине на крајњем југу Србије, малињак Љубише Ракинца

Почетак гајења малине на том простору везује се за пројекат под називом „Програм производње малине у општини Штрпце (КиМ)” са чијом је реализацијом започето 2008. године. Програм је финансирало тадашње Министарство за Косово и Метохију РС а циљ је био помоћ за останак и опстанак српског народа у најизолованијој енклави наше јужне покрајине. Пројекат је доживео огроман успех и поред Љубише Ракинца, рекордери са подручја општине Штрпце су и професор Драган Сталетовић - Тесла, поштар Станко Цветковић, Стојадин Богајчевић, Новица Јанићевић и Стојан Јосимовић, а власник хладњаче „Скардус”, Добривоје Стевановић откупи највећи део малине произведене од ових вредних горштака.

Љубиша Ракинац у свом малињаку

Село Сушиће, иначе, има само један пут, долазни, који се завршава међу 15 њихових кућа, и одатле нема никакве стазе за даље. Љубиша Ракинац, двометраш и сила од човека сам ради у свом малињаку, и да има неку руку помоћи чуда би стварао.
Општина Штрпце на врху Шаре, иначе, има укупно 12.000 становника, од којих 10.000 Срба, који у срцу носе нашу отаџбину.

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.437.512 посета
Тренутно на сајту: 461 посетилац(a)