Земљорадник с вештачком интелигенцијом 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Земљорадник с вештачком интелигенцијом
Trenutno na sajtu: 250       |       Podeli:
20.03.2017 | 0 коментар(а)



Чачак – Стручне службе Европске комисије тренутно оцењују и вреднују пројекат „Подршка заштити биља даљинским системом сензора”,

на ком већ годину ради девет института, факултета и предузећа из Немачке, Француске, Шпаније и Србије.

Творци очекују позив из Брисела ради преговора, тражени буџет је три милиона евра и уколико буде прихваћен ЕУ ће за три наредне године добити прототип новог, најсавременијег електронског земљорадника са вештачком интелигенцијом.

Суштина овог научног подухвата представљена је прошле седмице на Агрономском факултету у Чачку, током 22. међународног симпозијума о биотехнологији, у једночасовном излагању др Зорана Стаменковића. Научни истраживач Института за микроелектронику ИХП у Франкфурту на Одри (Немачка), који већ 17 година ради на тој адреси, нагласио је да у Европи данас не постоји проблем количине произведене хране, али се све чешће и све строже захтева да у њеном садржају буде што мање хемијских средстава за заштиту биља. Рецимо, Европска комисија је до сада већ три пута упозорила Немачку због прекомерне количине азота (ђубрива) у пољопривредном земљишту.

– У земљама ЕУ сензори се већ користе за јављање података из поља, слични системи дакле постоје, и они данас кажу: ви у вашем пољу имате то и то и можда кроз два или три сата треба наводњавати или прскати, можда сутра или прекосутра, тако да су те препоруке прилично непрецизне. Наш би требало да омогући реаговање у реалном времену, то је најважније у овој иновацији. Дакле, да се у истом минуту власник обавести шта се променило у пољу, кад тачно мора да наводњава, храни или прска, којом количином средстава и којим – истакао је др Стаменковић, који је до одласка у Немачку радио као професор на Електронском факултету у Нишу.

Пројекат садржи и неопходне чињенице о исплативости, уштедама које би у неком року донео правовременим спречавањем болести биљака и повећањем приносе безбедне хране.

– То се, дабоме, подразумева, јер Европска комисија не би ни случајно финансирала нешто што већ постоји или није исплативо.

Пројекат предвиђа, објаснио је др Стаменковић, да се у поље поставе сензори или сензорски чворови, тј. компоненте са електроником за претварање аналогног у дигитални сигнал, најчешће уз процесор опште намене од 32 бита способан да обради податке добијене од сензора, филтрира их и преко малог примопредајника пошаље у мрежу. Реч је о свим врстама података, онако како се зада сензору да их прикупи: из тла или са биљке, од метеоролошких до фенолошких и епидемиолошких, уз додатак снимака, мултиспектралних, инфрацрвених или обичних фотографија, начињених дроном. Све те чињенице сливају се у главни сервер, јачи процесор ради обраде (такав процесор уграђен је и у нови паметан телефон, ако га сељак поседује).

Ту се сви прикупљени подаци уносе у припремљену неуронску мрежу, која је конструисана на принципу можданих ћелија човека (вештачка интелигенција). Она се бомбардује огромним бројем података и реч је о такозваном тренингу, припреми мреже да предвиђа, са неком подношљивом и урачунатом статистичком грешком, шта пољопривредник мора да чини истог тренутка, било да је реч о наводњавању, ђубрењу или заштити од болести и штеточина. При томе, процесор се храни симулираним, математичким моделом за сваку биљну врсту, који садржи графички обрађене (графове и дијаграме) чињенице о фенологији или епидемиологији те биљке.

– Имамо моделе за пшеницу и винову лозу, ускоро и за паприку, а те три биљке управо су предмет рада у овом пројекту. Шта је моделовање? На основу теоријских података о потрошњи нутријената и воде везано за фенологију развића, прави се графички приказ реалних потреба биљке по сваком задатом параметру. Дакле, вода, макро и микро елементи, и на основу тога пројектује се и висина приноса. То је изузетно велики посао због тога што сваки припремљени модел пролази кроз провере, и у току њих види се да ли су те графички приказане вредности реалне или не. Јер, на пример, имамо поља високог разликовања метеоролошких чињеница, и различитог квалитета земљишта и то све утиче на модел. Биофизиолошке моделе раде стручњаци из Бранденбурга а епидемиолошке из Тулуза, а ми, са своје старне, уводимо и српску науку у ову област пољопривреде – нагласила је др Снежана Танасковић, ванредни професор на Агрономском факултету у Чачку, и истраживач на овом пројекту.

На основу тренинга неуронских мрежа обрадом изузетно много података и мерења у пољу у првој фази, уз податке о моделу биљке, ствара се могућност стварања мреже на основу већ стеченог знања. Она ће научити, на пример, да са приличном сигурношћу одреди влажност тла и на местима где то није мерено сензорима.

Иначе, координатор пројекта је речени Институт ИХП из Франкфурта на Одри, а чланови „Лајбниц” (Центар за истраживања у пољопривреди, Берлин, Немачка), Универзитет у Кантабрији (Сантандер, Шпанија), ИНРА (Тулуз, Француска), Институт за ратарство и повртарство и Факултет техничких наука из Новог Сада, Агрономски факултет и Факултет техничких наука из Чачка и компанија „Смарт рурал” из Ваљадолида у Шпанији, специјализована за изнајмљивање дронова.

Извор: Политика, Гзводен Оташевић




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.795.104 посета
Тренутно на сајту: 251 посетилац(a)