Слапови Сопотнице од чијег хука застаје дах: Некада се из ове реке вадила сига и градили средњовековни манастири 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Слапови Сопотнице од чијег хука застаје дах: Некада се из ове реке вадила сига и градили средњовековни манастири
Trenutno na sajtu: 522       |       Podeli:
23.11.2022 | 0 коментар(а)



Пријепоље – На шумовитим обронцима планине Јадовник, већ вековима чује се хук величанствених
Слапови Сопотнице од чијег хука застаје дах, фото: ГЗС

водопада на реци Сопотници.

„Експанизијом домаћег туризма ово место сада је незаобилазна туристичка атракција југозападе Србије, а несвакидашње слапове у данима викенда посети чак око хиљаду људи”, истакла је директорка ТО Пријепоље Драгана Вараклић.

Река Сопотница са више сталних и повремених врела формира токове. Они се нјапре спајају, затим раздвајају и формирају серију водопада. Постоји много каскада слапова који стварају невероватну слику, као да сте пред вратима раја. Највећи водопад је висине око 25 метара, а река прелази преко осам бигрених тераса у свом горњем току. 

Слапови Сопотнице, фото: ГЗС

Село Сопотница налази се на 20 километара од Пријепоља, а истоимена река одувек је била извор живота. На њеним обалама већ деценијама уназад житељи су подизали воденице, које су храниле на стотине гладних уста. Назив је добила по гласном сопоту који се надалеко чује и њена вода толико је чиста да може да се пије.

„Наша река изузетно је богата рибом у целом свом току, и слободно се може рећи да нигде пастрмка није тако укусна као она која живи у водама Сопотнице. Све ове лепоте допринеле су развоју сеоског туризма, па су се бројни домаћини одлучили да покрену сопствени посао. Оно што једино нарушава овај прелепи изглед, јесте лош пут али верујемо да ће се и то ускоро решити“, каже мештанин села Сопотница Војо Вукашиновић.

Нема боље пастрмке од оне из Сопотнице, Фото: ГЗС

Захваљујући раствореним кречњачким стенама, вода и сунце стварају сигу – камен који настаје таложењем калцијум-карбоната на маховини и лишћу. Она је мекана па су је врло често користили вредни неимари, тако да су од сиге са Сопотнице грађени средњовековни манастири Милешева, Давидовица, Сопоћани, али и чувена на Дрини Ћуприја.

Из реке се некада вадила сига, како би се градили манастири, Фото: ГЗС

„Легенда каже да су се некада давно овде се населили становници безводних делова око Сјенице, међутим после неког времена један једини извор који је се овде налазио је пресушио. Бог је несрећни народ питао да ли желе срећу или воду, а они одговорили да им је за срећу потребна само вода и тако је она потекла на све стране“, препричава Војо.

Слапови Сопотнице 2000. године проглашени су за заштићено природно добро и споменик природе. На том подручју утврђен је режим заштите II степена, па сви посетиоци морају да се понашају у складу са тим како се не би нарушило ово јединствено богатство у околини Пријепоља.

У Сопотници живе и Срби и Бошњаци и сви заједно се боре да њихово село остане нетакнути природни бисер, наравно да им је жеља да ту лепоту поделе и са бројним туристима, али апелују на све који овде дођу да за собом оставе чисту природу, баш онакву каву су им њихови преци оставили.

 

 

ГЗС

 





PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


prijepolje turizam slapovi sopotnica

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.414.394 посета
Тренутно на сајту: 523 посетилац(a)