Селаковић оштро дебатовао са Вјосом Османи пред СБ УН, оптужио је да лаже 


Danas razvedravanje i prestanak padavina              Todoroviću uručeno prestižno priznanje najboljjeg gradonačelnika u Srbiji, Vučiću specijalna nagrada !             

 
Селаковић оштро дебатовао са Вјосом Османи пред СБ УН, оптужио је да лаже
Trenutno na sajtu: 516       |       Podeli:
16.10.2021 | 0 коментар(а)



Министар спољних послова Србије Никола Селаковић пред Саветом безбедности УН оштро је дебатовао

са косовском председницом Вјосом Османи-Садрију, коју је оптужио да је изрекла "много лажи".

Током расправе на седници, на којој је разматран нови шестомесечни извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Мисије УН на Косову (Унмик), Селаковић је рекао да је „забринут за стање ума“ Османи-Садрију.

Селаковић је више пута казао да је Османи-Садрију држављанка Србије и да „мора да устане“ када помиње шефа своје државе, председника Србије Александра Вучића.

„Морате да устанете када говорите о председнику Вучићу, јер је он ваш председник“, навео је шеф српске дипломатије.

Османи-Садрију је Селаковићу одговорила речима да је „поносна грађанка независне и суверене Републике Косово“.

„Боље је суочити се са овом реалношћу. И ваш (српски) народ је много пропатио од руководства Србије (у време председника Слободана Милошевића), не само ми, већ и ви. Иза сваког избеглице стоји трагедија“, рекла је косовска председница.

Навела је да је била избеглица 1999. године, додајући да је „више од 80 одсто људи“ на Косову „било присиљено да побегне од Милошевићевог геноцидног режима“.

Она је од Селаковића затражила да се Србија „извини за геноцид који је на Косову починила“ и да „клекне пред споменике“ жртвама рата на Косову, више пута поменувши 54 жртве у селу Поклеку.

Селаковић је косовској председници рекао да „мора да престане да лаже“ о 20.000 жртава сексуалног насиља током рата на Косову, наводећи да је такав статус, према извештају Уједињених нација, потврдјен за 912 особа.

Он је критиковао Османи-Садрију и због изјаве о нападима на објекте Српске православне цркве на Косову.

„Говорите о такозваним нападима на цркве? У последњих девет месеци 15 цркава је нападнуто и опљчакано“, казао је Селаковић.

Османи-Садрију је набројала међународне извештаје који, како је навела, „нису открили никакве озбиљне инциденте“ у манастиру Дечани, што тврди Србија.

Селаковић је у накнадном обраћању још једном оптужио Приштину да „једностраним акцијама уништава све напоре на проналаску компромисног и одрживог решења“ косовског питања.

„Госпођа Османи је данас причала бајке, представљајући лажну државу као једног од највећих светских шампиона у стабилности“, навео је Селаковић.

Селаковић рекао је после седнице да га је шеф Мисије УН на Косову (Унмик) Захир Танин позитивно изненадио начином на који је пред Саветом безбедности говорио о најновијим дешавањима на северу Косова.

„Не знам да ли је ико очекивао да ће Танин тако објективно и језгровито говорити о најновијим дешавањима, која нису обухваћена извештајем генералног секретара УН, јер не спадају у извештајни период. Он је на веома објективан и одговоран начин говорио о томе шта се дешавало на северу Косова, нарочито 13. октобра у Косовској Митровици“, рекао је Селаковић за РТС.

Селаковић је и став већине несталних чланица Савета безбедности УН оценио као позитиван по Србију .

„Уз традиционалну подељеност сталних чланица СБ УН, овога пута смо имали један не мали број, односно већину несталних чланица које су јасно изразиле подршку територијалном интегритету и суверенитету Србије, осудиле једнострано понашање Приштине усмерено на подривање дијалога, позивале се на Резолуцију СБ УН 1244 и подржале наставак рада Унмика“, казао је Селаковић.

После седнице СБ УН, на којој је разматран нови шестомесечни извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Унмика, Селаковић је још једном навео да је деловање Приштине „усмерено на рушење дијалога“.

„Они од формирања владе Аљбина Куртија отворено говоре да нису спремни да спроводе обавезе које је Приштина преузела у дијалогу у Бриселу. Србија ће остати посвећена дијалогу као начину за тражење одрживог решења“, додао је шеф српске дипломатије.

Османи је током седнице изјавила да је „у Србији убијен некадашњи председник Борис Тадић“ да би касније и сама признала да је погрешила и да је мислила на Зорана Ђинђића.

Када је председница Косова поменула „убиство Тадића“, реаговао је Селаковић, а потом се и сама Османи јавила за реч и признала да је погрешила, и да је мислила на Ђинђића.

„Мислила сам на претходног председника Зорана Ђинђића. Њега су убиле криминалне јединице које су деловале на Косову и Метохији“, рекла је Османи.


ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.314.561 посета
Тренутно на сајту: 517 посетилац(a)