Љајић: Социјална давања и даље преко поште 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Љајић: Социјална давања и даље преко поште
Trenutno na sajtu: 563       |       Podeli:
25.03.2020 | 0 коментар(а)



Контрола: Тржишна инспекција је извршила више од 270 ванредних надзора, у 19 случајева утврђен је прекршај јер су
Министар трговине, телекомуникација и туризма Расим Љајић, фото: ГЗС

трговци подизали цене неких од основних 36 производа

Расим Љајић, министар трговине, туризма и телекомуникација, каже да ће социјална давања и даље бити исплаћивана у поштама, као и до сада, док се за исплату пензија још увек тражи решење.

У разговору за Курир, Љајић објашњава зашто неке маске коштају више од 400 динара, али и који део приватног сектора је претрпео највећу штету.

Како су снабдевене радње? Да ли је ишта дефицитарно?

- Снабдевеност малопродајних објеката широм земље је прилично солидна, у понуди има свих производа, укључујући брашно, шећер, уље, за којима постоји и највећа потражња. На махове су се јављали мањи застоји у снабдевању брашном јер произвођачи због огромне потражње нису успевали том брзином да напуне једнокилска паковања. Иначе, брашна има сасвим довољно на тржишту, чак смо донели одлуку да се омогући извоз. С почетком рада фабрике у Сенти решићемо и проблем несташице квасца. Како бисмо обезбедили пуну снабдевеност домаћег тржишта, од данас ступа на снагу одлука Владе о забрани извоза квасца. У наредном периоду евентуално може доћи до успоренијег снабдевања јужним воћем због отежаног транспорта при увозу.

Када стижу маске у радње? Која ће бити цена?

- Заштитне маске које ће бити дистрибуиране преко Републичког фонда за здравствено осигурање очекујемо до краја ове недеље. Њихова максимална цена у малопродаји не сме прелазити 120 динара. То не значи да ће све заштитне маске коштати 120 динара, већ само оне које су набављене преко РФЗО јер, поред обичних, једнократних, хируршких маски, на тржишту постоје и друге, вишекратне...

У Тителу су једну маску продавали по цени од 430 динара. Да ли знате за тај случај? Да ли је инспекција реаговала?

- Случај из Титела нам нико није пријавио, али су наши инспектори имали контролу у једној апотеци у Новом Саду, где су маске продаване по цени о којој говорите. Тржишни инспектори су утврдили да у питању нису обичне хируршке маске, већ трослојне, памучне, које могу да се искувавају и користе више пута и које је поменута апотека произвођачу платила 300 динара по комаду. Када се урачуна ПДВ и маржа од 19,5 одсто, добија се цена од 430 динара по маски.

Генерално, да ли је инспекција до сада открила неки случај да је неко нереално повисио цене неких производа? Да ли се трговци придржавају прописа Владе да не поскупљују основних 36 производа?

- Тржишна инспекција је од увођења ванредног стања до данас извршила више од 270 ванредних надзора по пријавама грађана за неоправдано поскупљење производа. У 19 случајева утврђен је прекршај, јер су трговци подизали цене неких од 36 производа које је Влада уредбом замрзла на ниво од 5. марта. Свима њима је наложено да врате цене, а поред тога тржишни инспектори су поднели и пријаве прекршајним судовима. Предвиђене казне износе од 500.000 до два милиона динара за правно лице, од 50.000 до 150.000 динара за одговорно лице у правном лицу и од 50.000 до 500.000 за предузетнике.

Вучић је рекао да ће држава помоћи приватни сектор, да су највише погођени туризам и угоститељство. Колика је штета у овим секторима, да ли постоји неки прорачун? Које ће се мере предузети?

- Туризам је до сада сасвим сигурно претрпео највећу штету, али је још увек прерано говорити о укупним губицима овог сектора. Сада је цео свет фокусиран на здравствени аспект кризе, а искуства из ранијих криза су показала да се по њиховом окончању туризам опорави први и реагује брже од остатка привреде. У тренутку кад су до даљег земље широм света затвориле своје аеродроме и границе, врло је незахвално причати о туризму. У овом тренутку је сасвим извесно да су сви доласци страних туриста у Србију отказани до 1. јуна. Ова година је по свему судећи потпуно изгубљена у туристичком смислу.

Социјална давања су кренула прошле недеље, али их је „Пошта“ стопирала због редова. Када се наставља исплата и на који начин?

- За грађане испод 65 година социјална давања ће у поштама бити исплаћивана као и до сада, а за старије од 65 година на начин како буду исплаћиване пензије.

    О промету

    НЕМА ИЗВОЗА ОПРЕМЕ

    Шта увозимо, а шта извозимо у време ванредног стања? У ком обиму?

    - Робни промет циркулише, додуше, успорено и отежано због новонасталих околности, али се одвија у оба смера. Да би спречила несташицу на домаћем тржишту и обезбедила нормално снабдевање, Влада је забранила извоз медицинских заштитних средстава и опреме, средстава за дезинфекцију, као и сировог и јестивог уља и семена сунцокрета. Тамо где је установљено да постоје вишкови у производњи након што се подмире потребе домаћег тржишта, као што је случај с брашном и шећером, укинута је забрана извоза за производе који се у највећој мери извозе на тржишта околних земаља која зависе нас.

ГЗС/ Курир.рс, Катарина Благовић 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.786.551 посета
Тренутно на сајту: 563 посетилац(a)