Хоће ли воће преживети мраз? 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Хоће ли воће преживети мраз?
Trenutno na sajtu: 533       |       Podeli:
12.01.2017 | 0 коментар(а)



Чачак - Ниске температуре карактеристичне су за ово доба године, али су минуси прекинули зимску резидбу воћака које имају различит степен



толеранције на ниске температуре. При крају зимског мировања анализама ће се утврдити оштећења, а најризичније воћне врсте су брескве и кајсије.

Различиите врсте воћака различито су отпорне на ниске зимске температуре, јабуке могу издржати до 35 степени испод нуле, крушке око минус 25, вишња између 20 и 30 степени испод нуле, док орах издржава температуре и до минус 29. За разлику од ових воћних врста, кајсије и брескве нису отпорне на тренутне мразеве и могу настати трајна оштећења.

Саветодавац Пољопривредне саветодавне и стручне службе у Чачку, Бранко Танасковић истакао је да ова коштичава врста има изузетно лабилно и кратко зимско мировање свега 45 дана.

„Јако је осетљива из периода преласка из вегетације у зимско мировање и обратно када највећу штешу чине позни пролећни мразеви“, рекао је Танасковић.

Осим мразева, јака оштећења настају услед јаког олујног ветра у комбинацији са леденом кишом која прави механичка оштећења као и појава мразопуца који је својствен за каснији период зимског мировања.

Воћне врсте попут јабука, крушака и шљива подносе ниске температуре, док оштећења на бресквама и кајсијама могу се увидети тек након хладног таласа који ће се задржати до средине фебруара. Превентивне мере у воћарству су незаменљиве, а онима који заснивају нове засаде саветује се избор сорти отпорних на нискен температуре и терене где се не задржава хладан ваздух, правилна агротехника и усаглашавање родности са вегетативним потенцијалом.

Глас западне Србије

Опширније можете погледати у прилогу који је емитован у Дневнику западне Србије




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.750.920 посета
Тренутно на сајту: 533 посетилац(a)