И у Србији за кршење ауторских права следи казна, од три до пет годинa затвора 



 
И у Србији за кршење ауторских права следи казна, од три до пет годинa затвора
Trenutno na sajtu: 565       |       Podeli:
15.03.2019 | 0 коментар(а)



Сви знају да је скидање са интернета нелегално али не знају да за то следе драконске казне.

Директор Завода за интелектну својину Владимир Марић рекао је да је
ауторско право монополско право, што значи да за сваку употребу нечијег ауторског дела мора да постоји дозвола или аутора или носиоца ауторског права.

„Сваки вид неовлашћеног умножавања или шеровање нечијег ауторског дела на интернету, умножавање уџбеника у копирници представља повреду ауторског права. Свака врста дистрибуције, продаје, поклањања примера туђег ауторског дела без дозволе аутора је повреда ауторског права, као и свако објављивање без дозволе и стављање на неки сервер како би му људи приступили преко интернета. Суштина је да ако постоји ауторско право, односно ако имамо ауторско дело на које неко има монопол, морамо за дозволу да питамо аутора или неког издавача, музичког продуцента или филмског, онога ко је носиоц тог права”, рекао је Марић гостујући на јутарњем програму Прве ТВ.

Медију су објавили да су наши људи гледали преко сајта филм и да им је стигла казна из Немачке на 900 евра. Да ли je кршење ауторских права и када се гледа филм на некој онлајн платформи, или када се скида преко торента?

„Познато ми је да су гледали преко `Popcorn Time`, значи треба гледати како је конфигурисан тај стриминг сајт. Ако нешто гледамо преко Јутјуба не треба да размишља да ли је неко легално или нелегално аплоудовао материја. Постоје неки сајтови који су у основни стриминг али функционишу по принципу торената. Торенти су интернет протоколи који омогућавају да се велика количина информација за кратко време пренесе са једне тачке на другу. Проблем настаје када се путем торената деле материјали који су заштићени ауторским правом. Када постанете део те групе, ви неминовно учествујете у ономе што се зове давање и узимање одређеног материјала. У Закону стоји да само аутор може да дистрибуира дело и ставља у промет, када то дело умножавате путем торената и стављате га у промет то је повреда ауторског права. А оно што је карактеристично за поменути `Popcorn Time` сајт је, да се ту истовремено дело и приказује тако да је најмање повређено три ауторска права плус права интерпретатора, музике и друга”, казао је Марић.

Према његовим речима и код нас постоје казне за кршење ауторских прва и то грађанско - правне санкције и кривично правне, где спада новчана или затворска казна до три године.

„Ако кршите ауторска права како би стекли неку имовинску корист онда је казна до пет године затвора. У нашем правном систему немамо много примера да је неко кажњаван али то не треба да буде перјаница да се људи тиме баве. Те казне су прописане и оне се штите приватним законима, ни у једној земљи па ни у Србији полиција то не ради по службеној дужности него онај ко је носиоц права пријави повреду и онда се реагује. Тужилаштво за високотехнолошки криминал и полиција ради тај посао”, истакао је Марић.

Иначе, Европски парламент је у септембру 2018. усвојио предлог директиве о ауторским правима и ако Србија није чланица ЕУ мораће да поштује ова правила и европску регулативу.

ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.834.626 посета
Тренутно на сајту: 566 посетилац(a)