Мобилни телефон "недоступан" у учионици 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Мобилни телефон "недоступан" у учионици
Trenutno na sajtu: 601       |       Podeli:
08.09.2018 | 0 коментар(а)



Коришћење мобилних телефона током наставе забрањено, али је пракса другачија. Реч је о

лакшој повреди дисциплине за коју се изриче укор или опомена.

Забрана доношења мобилних телефона у француским основним школама од септембра актуелизовала је ово питање и код нас.

Иако је просветним законима прописано да мобилни телефон мора бити “недоступан” у учионици, пракса је сасвим другачија. Ђаци не само шато имају телефоне на часовима, него их често и користе за снимање професора и другара, позиве…

Употреба мобилног телефона на настави спада у лакше повреде дисциплине, за које су предвиђене санкције – опомена, укор разредног старешине или одељенског већа.

Просветни радници су сложни у ставу да се мобилни телефон не сме користити на часу, осим у сврху наставе, али сматрају да не треба забранити да се носи у школу.

Психолог и директор ОШ “Олга Петров” Мерица Буј Бјелогрић каже да свака школа статутом дефинише употребу мобилних телефона.

"Већ две године наши ученици остављају телефон у кутији испред учионице, а када се час заврши, узму га и то одлично функционише", истиче Бјелогрлићева.

"Не можемо забранити њихово коришћење, јер имамо децу која путују и треба да се јаве родитељима кад крену и стигну кући. Док нисмо увели ново правило, било је злоупотреба јер су деца снимала час, звала родитеље… Наставник може само да замоли ученика да искључи телефон, али не и да му узме апарат."

Бјелогрлић истиче да је забране које се не могу спровести у дело бесмислено уводити. Она додаје да је било родитеља који су инсистирали да дете мора имати мобилни телефон код себе, ако му случајно буде лоше на часу.

"Објаснили смо мајци да је ту наставник, да су се сви родитељи сложили са одлуком", прича Бјелогрлић.

"Родитељи су некад већи проблем, јер су деца презаштићена. Тако се догађало да маме и тате зову за време часа, уз објашњење да желе да чују где је дете, иако знају да је час у току".

Директор ОШ “Иван Горан Ковачић” Миомир Драгаш истиче да је тешко у пракси забранити коришћење телефона на часу, додајући да то све зависи од наставника до наставника.

"Званична забрана постоји, али наставник је немоћан ако ученик користи телефон и може само да га опомене", каже Драгаш.

"Не би требало уводити потпуну забарану, већ само да се примењује оно што већ постоји", каже директор.

 

Новости / ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.755.271 посета
Тренутно на сајту: 601 посетилац(a)