У плану израда базе за органску производњу 


Danas oblačno i hladno sa slabom kišom i susnežicom, popodne bez padavina              Janjušević obećao novi dom Đurićima sa Pešteri - izgorela im kuća              Trodnevna obuka za pripadnike jedinica civilne zaštite              Država prepoznala da je pomoć za „decu leptire” hitna, RFZO uvodi gensku terapiju              „Turistički cvet” za najbolju turističku organizacija pripala Zlatiborcima              Odbojkaški savez Srbije i kompanija Vodavoda potpisali ugovor sponzorstva             

 
У плану израда базе за органску производњу
Trenutno na sajtu: 127       |       Podeli:
19.10.2020 | 0 коментар(а)



Министарство пољопривреде планира да направи базу за органску производњу, како би се заштитила органска производња
У плану израда базе за органску производњу, Фото: Илустрација, ГЗС

и помогло потрошачима да роба која им се продаје као органска стварно таква и буде, најавио је руководилац Групе за квалитет, декларисање и означавање хране Министарства пољопривреде Бранислав Ракетић

У Србији је под органским производима мање од један одсто пољопривредног земљишта, што је веома мало, будући да се у неким развијеним земљама, као што је рецимо Аустрија тај проценат креће око 20, изјавио је руководилац Групе за квалитет, декларисање и означавање хране Министарства пољопривреде Бранислав Ракетић.

Он је учествујући на онлајн радионици пројекта Будућност српске индустрије хране у организацији Асоцијације за промоцију српске хране навео да се у нашој земљи овом врстом производње бави око 7.000, углавном малих произвођача.

– Органска производња биће све значајнија. Уважавајући то, Министарство пољопривреде је повећало субвенције и гледаћемо да се оне још повећају, да направимо диверсификацију односно да подстицаји по хектару не буду исти за производњу свих врста органских производа – рекао је Ракетић.

Навео је и да се на тржишту дешава да се производи који не задовољавају услове органске производње, продају као органски. Оценио је то као озбиљан прекршај, који се нарочито дешава на зеленим пијацама.

Ракетић је најавио и да ће са једном ИТ кућом бити направљена база за органску производњу, како би се заштитила органска производња и помогло потрошачима да роба која им се продаје као органска стварно таква и буде.

Фото: Илустрација, ГЗС

Колико је органска производња важна показује и податак о извозу ових производа. Он износи 25 милиона евра, а највише се извози у земље чланице Европске уније.

Говорећи о производима са заштићеним географским пореклом, навео је да тренутно имамо 46 производа који су заштићени на националном нивоу и изразио наду да ће се ова област регулисати законом. Ова производња би, према његовим речима, могла да помогне у заустављању одласка људи из појединих крајева Србије. Ово зато што мало већа производња оваквих производа тражи и веће количине сировина.

– Имали смо рецимо случај да није било довољно млека са Старе планине за производњу пиротског качкаваља. То би могло подстаћи неке људе да се више баве овчарством и остану у овом крају – рекао је Ракетић.

Пројекат Будућност српске хране је пре свега окренута младима, а Ракетићев савет младим произвођачима јесте да осим на примени савремених технологија, одговарајућем паковању производа и промоцији, раде на удруживању. ”Пошто је углавном реч о малим произвођачима, сматам да је удруживање једини начин да они опстану на тржишту”, истакао је Ракетић.

 

 

 

 

ГЗС / Танјуг




PODELI:






Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


baza organska proizvodnja poljoprivreda ministarstvo

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 











 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 150.241.865 посета
Тренутно на сајту: 127 посетилац(a)