Ћуранов реп чува здравље 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Ћуранов реп чува здравље
Trenutno na sajtu: 494       |       Podeli:
04.05.2015 | 0 коментар(а)



Чачак - Гљива која због чврстог ткива није јестива па код нас расте непримећена на пањевима,

има значајна антитуморска својства

Бројна истраживања, пре свега у Кини и Јапану, потврдила су да шумска гљива ћуранов реп (coriolus versicolor) има лековита својства па се примењује у лечењу неких врста канцера и јачању имунитета. Наводећи ове чињенице, Јелена Пантовић, асистент на Агрономском факултету у Чачку, додаје да у нас није раширена традиција коришћења ове печурке, иако се често може уочити на трулим пањевима, који су њен домаћин.

- Савремена испитивања на Далеком истоку усмерена су на утврђивање да ли ћуранов реп, по свом хемијском саставу, може бити примењен у превенцији и лечењу још неких болести. Пошто је број оболелих од канцера у сталном порасту и често долази до пада имунитета због данашњег начина живота, очекују се нова испитивања о активностима гљиве. Пре свега, због све доказане отпорности појединих сојева микроорганизама на антибиотике, који се често примењују у лечењу многих болести – каже Јелена Пантовић за „Политику”.

Јелена Пантовић, фото: Г. Оташевић

Она објашњава да ћуранов реп, због чврстог плодоносног тела, припада нејестивим гљивама. У кинеској медицини користи се, као терапија, у облику концентрата у праху или екстракта у врелој води. Екстракт се узима као пиће, док се сушењем гљиве добијају прах, односно грануле које су много практичније за употребу и транспорт.

- Из ове гљиве изоловани су полисахариди за које је доказано да су биолошки активне материје. Мицелијум гљиве садржи две најзначајније биоактивне компоненте, полисахарид крестин (ПСК) и полисахарид пептид (ПСП). Али, и полисахарид кориолан за који је доказано да има високо антитуморско дејство.

- Термин versicolor, дакле вишебојан, указује на то да боја печурке може да буде веома различита. Њено тело је у облику лепезе и расте у прекривајућим бокорима, током читаве године, на трулим пањевима и опалим гранама листопадних шума. Горња површина печурке налик је сомоту са комбинацијом више боја, зелене, тамнозелене, сиве, црне, црвенкасте, браон, тамносиве и боје рђе. Шешир је раван, ширине од 2 до 10 центимета а месо дебело од једног до три милиметра, без изразитог мириса, благо слатког укуса.

Јелена Пантовић напомиње да се препарати припремљени од ћурановог репа примењују код реуматизма, грипа, херпеса, канцера и пада имунитета, пошто активирају ћелијску одбрану и поспешују производњу лимфоцита, моноцита, макрофага, ћелија коштане сржи и ћелија које убијају канцерогене.

- Иако је чест становник наших шума, ову печурку у Србији нико нити организовано бере нити откупљује. Ретко се помиње и у нашој народној медицини, међу мелемима или намирницама. Ваљда због тога што мора претходно са се меље или на други начин уситни. Штета, јер је ћуранов реп осведочени заштитник људског здравља – истиче Јелена Пантовић.

Наша саговорница, иначе, припрема докторску тезу на тему справљања шљивове препеченице са додатком екстракта ћурановог репа.

Г. Оташевић




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.776.835 посета
Тренутно на сајту: 493 посетилац(a)