Гориво опет поскупело 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Гориво опет поскупело
Trenutno na sajtu: 579       |       Podeli:
11.08.2018 | 0 коментар(а)



Иако је сирова нафта на светским берзама појефтинила за неколико долара по барелу у последњих месец дана

(9. јула – 73,94, а 9. августа 71,68), а динар се и даље добро држи, цене горива на нашим пумпама, уместо да иду наниже, порасле су за неколико процената.

Тако је у петак, у односу на пре месец дана, цена бензина од 95 октана била већа за 1,2 до 2 динара по литру (у зависности не само од компаније већ и од пумпе до пумпе), па се тако у петак литар овог горива продавао између 154,2 до 154,9 динара по литру на пумпама у Београду док је на појединим бензинским станицама дуж ауто-пута био и скупљи.

Цена евродизела је нешто мање узлетела. У просеку за 1 до 1,5 динара, па је тако ово гориво у петак продавано по цени од 163,4 до 163,9 динара по литру.

И адитивима обогаћена горива, или она са већим октанским вредностима, у петак су била за динар скупља у односу на почетак јула.

,,Цене јесу нешто више", каже за „Новости“ Бора Татић, заменик председника Удружења приватних бензинских станица Србије, ,,али то је резултат раста цена у периоду од пре месец и више дана."

Он тврди и да ће, када се укалкулишу тренутне ниже цене сирове нафте на светским берзама, доћи до пада цена и горива на нашим пумпама.

И возачи који за погон својих возила користе ауто-плин (ТНГ) последњих дана су „обрадовани“ новим, вишим ценовницима.

Тако је литар ТНГ поскупео, на појединим пунионицама и за 3,5 динара, па се у петак продавао и за 78 динара. Овог лета је изостало такозвано сезонско појефтињење јер је ТНГ због односа смеше пропана и бутана увек лети јефтинији него зими.

,,ТНГ је гориво које веома брзо реагује на тржишне услове у региону и окружењу", објашњава Татић. ,,Огроман проценат овог горива се увози и на њега, поред цена основне сировине, знатно утиче и потражња. Када је већа, као што је сада случај, расте и цена."

Слободно тржиште

У Србији од 1. јануара 2011. цене горива на пумпама не одређује држава већ се формирају тржишно. Многи возачи су уверени да би цене биле ниже да се „пита“ држава.

,,Увек је боље када тржиште одређује цене", каже Татић, и додаје: ,,Држава и сада, кроз акцизе, може да утиче на цену горива. Будите сигурни да би, уколико би барел поскупео на 100 и више долара, држава снизила акције."

ГЗС / Вечерње новости




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.832.918 посета
Тренутно на сајту: 578 посетилац(a)